Stiuk wenecki – efekt marmuru na ścianie.

stiuk

Stiuk wenecki to rodzaj tynku dekoracyjnego, który umiejętnie nałożony pozwala osiągnąć efekt marmuru. Jest wyjątkowo odporny na uszkodzenia mechaniczne, a odpowiednio zabezpieczony staje się niewrażliwy na wilgoć i zabrudzenia. Jest o wiele tańszy niż prawdziwy marmur, a potrafi dodać szyku każdemu pomieszczeniu. 

Zalety stiuku marmurowego

Farby z efektem marmuru zyskują na popularności ze względu na nietypowy wygląd. Ściany wykończone stiukiem wyglądają tak, jakby były wyłożone płytami marmurowymi, powłoka jest gładka, choć przypomina skomplikowaną strukturę prawdziwego kamienia. Możemy też wybrać różny stopień nabłyszczenia – od lekkiego matu do wielkiego połysku. Jest materiałem eleganckim, ubarwiającym każde pomieszczenie, ale przy tym jest bardzo praktycznym. Świetnie nadaje się do pomieszczeń wysoko eksploatowanych, bo jest wytrzymały i odporny na uszkodzenia. Po zabezpieczeniu woskiem śmiało możemy używać go nawet w kuchni – stiuk nie przyjmuje większości zabrudzeń i można czyścic go bez obawy o uszkodzenie wzoru. Ze względu na łatwe odprowadzanie wilgoci hamuje rozwój grzybów i pleśni. Dodatkowym plusem jest fakt, że do receptury można dodać barwnik w dowolnym kolorze, dzięki czemu ściana może przybrać oryginalny kolor – dopasowany do naszego gustu. 

Jak prawidłowo nałożyć stiuk wenecki? 

Najlepszą opcją będzie zatrudnienie fachowca, który już zna się na temacie. Równie pomocny może okazać się dekorator wnętrz z Gdańska, który udzieli nam rad i wskazówek przed nałożeniem stiuku. Jeśli jednak decydujemy się na samodzielną aplikację – musimy dokładnie przestrzegać procedury nakładania. Proces jest wieloetapowy i odstępy pomiędzy pracami powinny trwać minimum kilka godzin. 

  • Przygotowanie ściany – z podłoża należy usunąć wszystkie zabrudzenia, pył i wyrównać ubytki, a jeśli myjemy powierzchnie, to musimy ją też dokładnie obsuszyć. 
  • Grunt – na czystym podłożu nakładamy warstwę gruntu, który będzie podkładem pod dalsze prace. W tym kroku bardzo ważna jest dokładność, od tego zależy efekt końcowy.
  • Nakładanie stiuku – należy nałożyć 3 warstwy masy, a pomiędzy warstwami odczekać minimum 8 godzin. Stiuk nakładamy pacą wenecką aż do zapełnienia całej powierzchni. 
  • Wygładzanie – tak nałożony stiuk należy wypolerować krawędzią pacy weneckiej po 2-3 godziny od nałożenia ostatniej warstwy. Trzeba jednak uważać, aby nie dociskać zbyt mocno, bo możemy uszkodzić ścianę. 
  • Impregnacja – po upływie doby nakładamy na ścianę równą warstwę specjalnego wosku.

Stiuk marmurowy we wnętrzach

Klasyczny stiuk występował już w starożytnym Rzymie i od tamtych czasów ubarwia wnętrza.  Ten rodzaj dekorowania ścian jest szykowny i elegancki. Pasuje zarówno w domu, jak i w gabinecie. Uzupełnia minimalistyczne pomieszczenia, a dzięki temu, jak odbija światło, dodaje przestrzeni nawet w małym pokoju. Połysk jest kluczowy dla uzyskania pełnego efektu, dlatego warto zadbać o prawidłową aplikację. Lśniąca powierzchnia, niepowtarzalny wzór i oryginalne przetarcia – obok ściany ze stiukiem na pewno nie da się przejść obojętnie.