Schody granitowe – ponadczasowy styl i ogromna wytrzymałość

Schody to ważny element użytkowy domu. Pełnią funkcję komunikacyjną, ale od pewnego czasu równie ważna stała się także ich funkcja dekoracyjna. Od kilku lat projektanci przygotowują coraz ciekawsze i odważniejsze projekty schodów, zarówno do przestrzeni publicznych, jak i do domów jednorodzinnych. Bez wątpienia można powiedzieć, że ciekawe schody staną się ozdobą pomieszczenia i nadadzą mu niepowtarzalnego charakteru.

Schody w domu – jakie funkcje powinny spełniać

Łączenie ze sobą poszczególnych przestrzeni to główne zadanie schodów i powinny je spełniać jak najlepiej. Co to znaczy? Przede wszystkim schody muszą być zaprojektowane w taki sposób, by były bezpieczne dla domowników. Drugą ważną rzeczą jest z pewnością ich wytrzymałość. Warto dobrze przemyśleć materiały wykończeniowe, które mają zostać zastosowane, gdyż tych na rynku jest naprawdę wiele. Każdemu zależy na wysokiej jakości, a jednocześnie rozsądnej cenie. Schody są elementem domu, który ma służyć przez wiele lat, dlatego nie warto podejmować pochopnych decyzji co do samego projektu i materiałów wykończeniowych.

schody

Schody z granitu – najważniejsze cechy granitu

Granit to surowiec naturalnie występujący w środowisku naturalnym. Powstaje na skutek zastygania wypływającej z wulkanu lawy, dzięki czemu granit jest tak bardzo twardym i wytrzymałym materiałem. Mimo tego surowiec ten jest dość łatwy w obróbce, za co cenią go fachowcy od wykańczania wnętrz. Jego możliwości użytkowe są bardzo szerokie – dzięki swoim niesamowitym właściwościom może być stosowany zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach. Cechuje go wysoka wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne – ciężko o jego ukruszenie, zarysowanie czy pęknięcie. Co więcej, granit jest materiałem, który jest łatwy w pielęgnacji – wystarczy go zamieść i umyć wodą. Surowiec ten cechuje niska nasiąkliwość, odporność na działanie promieni UV, a dodatkowo niestraszne mu są stale zmieniające się warunki atmosferyczne. Decydując się na granit podczas wykańczania wnętrz, mamy gwarancję, że będzie służył w niezmienionym stanie przez bardzo długi czas. Ponadto możliwości aranżacyjne, jakie daje granit, są bardzo uniwersalne – na rynku znajdziemy ciekawą ofertę kolorów granitu.

Ile kosztują schody granitowe – od czego zależy cena schodów z kamienia?

Nie da się ukryć, że surowce naturalne służące do wykańczania wnętrz to niemały wydatek. Jednakże cena schodów granitowych zależy od kilku ważnych czynników. Jednym z nich jest rodzaj wybranego kamienia oraz jego kolorystyka. Zazwyczaj najdroższe bywają odcienie głębokiej czerni. Nie bez znaczenia w kwestii ceny pozostaje także sposób obróbki kamienia – jeśli zależy nam na dodatkowej personalizacji stopni, np. zaokrągleniu zakończeń stopni, to oczywiście koszt wzrośnie ze względu na dodatkową pracę przy obróbce. Do tego wszystkiego należy doliczyć także montaż schodów.

schody

Schody z granitu – wady i zalety

Poszukując materiałów, które można zastosować na schody zewnętrzne i wewnętrzne, z pewnością trafimy na granit. Schody kamienne cechuje trwałość i wytrzymałość, co jest ich największą zaletą. Granitowe schody posłużą przez długie lata, więc taka inwestycja jest uzasadniona. Nie ma problemu z ich pielęgnacją, gdyż granit nie tak łatwo przyjmuje plamy, a jeśli już wymaga czyszczenia, to wystarczy go zamieść i umyć wodą. Granit sprawdzi się zarówno na zewnętrzne schody, jak i schody wewnętrzne.

Płyty z granitu nie zawsze są jednolite pod względem kolorystyki, co niektórzy mogą postrzegać jako wadę. Problematyczna może okazać się także waga tego materiału – jeden metr kwadratowy może osiągać wagę nawet 70–80 kilogramów. Jeśli chodzi o cenę granitu, to zależna jest ona od wielu czynników – obróbki, rodzaju kamienia oraz od ilości, jakiej potrzebujemy, aby wykończyć nasze schody. Granitowe schody mogą okazać się niemałym wydatkiem, jednak mając na uwadze ich ogromne zalety, naprawdę warto rozważyć taką opcję.

Schody z kamienia naturalnego to doskonały wybór. Jeśli jeszcze nie zdecydowaliśmy, jaki materiał wybrać na zewnętrzne schody czy schody w domu, to z pewnością powinniśmy bliżej przyjrzeć się naturalnym surowcom – granit jest jedną z najlepszych możliwości, zarówno pod względem wizualnym, jak i funkcjonalnym.

Artykuł powstał przy współpracy z zakładem kamieniarskim Fabryka Kamienia KMX https://schody-granitowe-kmx.pl/