W tradycji mieszkańca miast, najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniem w mieszkaniu jest salon. To on stanowi wizytówkę gustu i zamożności właściciela mieszkania, tam odbywa się życie towarzyskie i rodzinne. Równoległą pozycję w mieszkaniu zajmuje kuchnia, chociaż w niej przyjmuje się osoby zaprzyjaźnione z domem, bliskie mieszkańcom. W kuchni toczy się życie rodzinne, ale pod warunkiem, że jest ona właściwie zaaranżowana.
Kuchnia i salon – razem czy osobno?
Rozmiary współczesnych mieszkań powodują, że połączenie kuchni i salonu staje się często i efektywnie stosowanym rozwiązaniem. Gdy oba pomieszczenia nie imponują metrażem, połączenie funkcji gotowania z odpoczynkiem pozwala na uzyskanie znacznie większego pomieszczenia niż dwa odrębne, dzielone ścianą klitki. Gdy wybór projektu zostaje zaakceptowany i zapada decyzja o połączeniu dwóch funkcji, przed domownikami staje nie lada wyzwanie. Jak zaaranżować kuchnio-salon, by tworzyły spójną całość a jednocześnie wyraźnie rozdzielały obie funkcje? Projekt aranżacji takiego wnętrza musi być doskonale przemyślany, od wspólnej czy rozdzielnej podłogi, po aranżację okien i ich żaluzje czy rolety rzymskie.
Jak urządzić salon z kuchnią?
Jedną z pierwszych decyzji, jakie należy podjąć, projektując salon z kuchnią, jest charakter podłogi. Zastosowanie np. dwóch rodzajów podłoża to sposób na wyraźne rozdzielenie funkcji. W części salonu podłoga drewniana, a w kuchennej np. terakota czy PCV. Takie rozwiązanie podwyższa bezpieczeństwo użytkowania kuchni, zabezpiecza podłogę przez wilgocią i pomaga w aranżacji pozostałej przestrzeni. Wyraźne rozdzielenie pomieszczenia również strukturą podłoża pozwala na uszczegółowienie jego funkcji. Z drugiej strony, zaleca się, by w małych mieszkaniach stosować jeden rodzaj podłogi, w każdym pomieszczeniu. Jednolitą barwą i strukturą podłoga optycznie powiększa mieszkanie, tworzy obszerne, zunifikowane podłoże.
Rozdział kuchni i salonu
Zwykle w pomieszczeniach łączących kuchnię z salonem wiele uwagi trzeba poświęcić oknom. Bywa, że kuchnia w ogóle nie posiada naturalnego światła i tym większe znaczenie nabiera okno w salonie. Regulację światła dopływającego do wspólnego pomieszczenia warto przenieść na dobrze zaplanowane żaluzje i rolety. Dlaczego warto wybrać rolety rzymskie do swojego domu? Ponieważ wnoszą one do salonu mnóstwo ciepła, artystycznego wyrazu i ciekawą strukturę tkaniny. Dzięki temu niwelują czasem nadmiernie minimalistyczną aranżację, respektującą prawdopodobny chaos, który wprowadzi kuchnia.
Wariant kuchni z salonem wybiera się nie po to, by wyraźnie rozdzielać przestrzeń obu fragmentów. Musi to być rozdział symboliczny, raczej określający granice niż rzeczywiście rozdzielał przestrzeń. Punktem podziału funkcji może być np. wyspa kuchenna, zwrócona powierzchnią do pracy wyraźnie w kierunku wnętrza kuchni. Innym rozwiązaniem jest pełen blat roboczy, ustawiony w taki sposób, by osoba przy nim pracująca zwrócona była twarzą do osób przebywających w salonie.
Wspólna kolorystyka kuchni i salonu
Ważnym elementem salonu z kuchnią jest jego kolorystyka. Warto zadbać, jeżeli nie o jednakową barwę wystroju, to o akcenty kolorystyczne spajające obie części przestrzeni. Utworzą one warstwę, wyraźnie odnoszącą się do obu przestrzeni, kreując przemyślaną i jasno określoną estetykę.