Rodzaje kominów — systemy, rodzaje paliwa, zalety

Rodzaje kominów

Komin to czasem niedoceniany, ale w gruncie rzeczy bardzo ważny element konstrukcyjny budynku. Odpowiada on za odprowadzanie sadzy powstających w trakcie spalania się opału. Obecnie stosowane są różne rodzaje systemów kominowych. Czym charakteryzują się poszczególne typy kominów? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej.

Systemy kominowe — rodzaje kominów

W praktyce stosuje się wiele klasyfikacji w zakresie systemów kominowych. Według jednej z nich — uwzględniającej materiał — wyróżnia się następujące rodzaje systemów: metalowy, betonowy i murowany (kamienny). Czym charakteryzuje się każdy z tych rodzajów?Komin metalowy to rozwiązanie cieszące się rosnącą popularnością w ostatnich latach. Duże zainteresowanie wynika między innymi z powodu faktu, że komin metalowy (szczególnie w wersji dwuwarstwowej, z dodatkową powłoką ochronną) jest silnie odporny na uszkodzenia.

Komin wykonany z betonu to rozwiązanie to ma spore walory estetyczne, aczkolwiek jego wadą jest między innymi niska wytrzymałość i tendencja do kruszenia się. Jeśli zatem poszukujesz rozwiązania na wiele lat, komin betonowy niekoniecznie będzie optymalnym rozwiązaniem.

Trzecia z wymienionych kategorii to komin murowany (czasem określany także jako kamienny). Tego typu rozwiązanie to przede wszystkim wysoki poziom wytrzymałości. Z drugiej jednak strony trzeba mieć na uwadze główna słabość takiego wariantu, czyli jego ciężar. Z tego powodu komin murowany raczej nie sprawdzi się w przypadku niektórych konstrukcji dachowych.

Współczesne kominy — podział ze względu na typ kanałów

Innym z powszechnie stosowanych podziałów jest wyszczególnienie kominów obudowujących kanały dymowe oraz spalinowe.

Pierwsza z wymienionych kategorii jest wykorzystywana w sytuacji, gdy dany obiekt jest ogrzewany z użyciem systemów grzewczych zasilanych paliwem stałym. Cała konstrukcja ma wówczas dość skomplikowaną strukturę, ponieważ każdy z kanałów dymowych znajdujących się wewnątrz komina powinien być podłączany do pojedynczego, odrębnego systemu grzewczego. Utrzymanie takiej konstrukcji może być dość problematyczne w sytuacji, gdy w budynku znajduje się wiele różnych urządzeń grzewczych.

Z kolei system kominowy z kanałem spalinowym ma za zadanie odprowadzić opary powstałe wskutek spalania gazu lub oleju.

Systemy kominowe. Podsumowanie

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj systemu kominowego ostatecznie się zdecydujesz, konieczne będzie skorzystanie z pomocy specjalistów. Montaż komina to przedsięwzięcie wymagające doświadczenia i kwalifikacji. Kluczowy jest wówczas wybór dostawcy. Do sprzedawców w tym zakresie należy na przykład Pekabet – https://pekabet.pl/system-kominowy/.