Odpowiednio zaprojektowana i wykonana zabudowa balkonu jest szansą na powiększenie mieszkania. Pozwala ona uzyskać nie tylko więcej przestrzeni, ale również wspaniałe miejsce do odpoczynku i relaksu. Czy warto zdecydować się na zabudowanie balkonu? Jakie rodzaje zabudowy możemy wyróżnić?
Dlaczego warto wykonać zabudowę balkonu?
Coraz częściej możemy spotkać balkony, które zostały zabudowane. Co kieruje właścicielami budynków do wykonania tej pracy? Najczęściej wskazywane zalety zabudowy to:
- dodatkowa ochrona przed włamaniem,
- uzyskanie dodatkowej przestrzeni i powiększenie mieszkania,
- uzyskanie idealnego miejsca na relaks i odpoczynek,
- uzyskanie miejsca do przechowywania rzeczy,
- zwiększone bezpieczeństwo zwierząt oraz dzieci,
- docieplenie mieszkania,
- dodatkowa izolacja akustyczna.
Na jaki rodzaj zabudowy balkonu się zdecydować?
To jaką zabudowę balkonu możemy wykonać, zależy od kilku czynników. Najważniejszym z nich jest konstrukcja balkonu. Ponadto musimy wziąć pod uwagę również sąsiadów, którym nie powinniśmy zabierać słońca czy zasłaniać widoków.
Drewno
Jeśli balkon nie wystaje poza obrys budynku, możemy zdecydować się na zabudowę wykonaną z drewna. Jest ona klasyczna, jednak trochę ciężka, ale mimo tego znajduje swoich entuzjastów. Do zabudowy balkonu w ten sposób można wykorzystać płoty lamelowe i drewniane oraz kantówki.
W sytuacji, gdy balkon wystaje poza obrys budynku, musimy wybrać zabudowę, która jest przeźroczysta. Dzięki niej nie przysłonimy widoków sąsiadom.
Szkło
Przesuwne tafle wykonane ze szkła to najestetyczniejsze rozwiązanie wykorzystywane do zabudowy balkonu. Jedną z firm wykonującą tego typu konstrukcje jest Szklanorama – https://szklanorama.pl/.
Ze względu na bezpieczeństwo do zabudowy powinno być używane szkło hartowane, a elementy konstrukcyjne muszą być zabezpieczone przed korozją. Warto wiedzieć, że przeszklenie balkonu jest droższe od innej zabudowy. Jednak efekt warty jest każdych pieniędzy. Dodatkowo grubsze szkło może być montowanie bezramowo, czyli tak, że tafla szkła przylega bezpośrednio do drugiej tafli, bez aluminiowych czy metalowych łączników.
Przeźroczyste tworzywa sztuczne
Tworzywa sztuczne to m.in. szkło akrylowe zwane pleksi czy poliwęglan komorowy. Mają one jedną istotną zaletę. Mianowicie ich waga jest niska, a wytrzymałością dorównują innym materiałom. Stąd też można je stosować na konstrukcjach o mniejszej nośności. Są to również rozwiązania tańsze, jednak ostatecznie zabudowa balkonowa z ich użyciem, nie robi aż takiego wrażenia, jak w przypadku dużych przeszklonych połaci.