Przedpokój – jak zaplanować w nim instalację elektryczną i oświetlenie?

podłoga

Każdy dom ma takie przestrzenie, które są szczególnie dopracowane pod każdym względem. Stanowią one serce całego budynku oraz są miejscem reprezentacyjnym, w którym odbywa się życie domowników oraz do których zaprasza się gości. Jednym z najważniejszych elementów aranżacyjnych jest w ich przypadku oświetlenie. Oprócz tego typu pomieszczeń, są oczywiście również takie, o których często zapominamy lub traktujemy po macoszemu. Właśnie tak najczęściej odnosimy się do przedpokojów. Czemu warto zainteresować się pomieszczeniem tuż przy wejściu do mieszkania? Jak powinien być oświetlony przedpokój, aby zapewnić maksymalną funkcjonalność? Jeśli chcecie wiedzieć, zapraszamy do dalszej lektury.

Podstawowe funkcje przedpokoju

Mianem przedpokoju najczęściej zwykło się określać pomieszczenie, które otwiera się przed nami po przejściu przez drzwi wejściowe do mieszkania. W domach zazwyczaj przejmuje tę rolę mniejszy lub większy hall.

Wnętrze to pełni różnorodne funkcje. Przede wszystkim jest miejscem, w którym zdejmujemy wierzchnie okrycia lub przygotowujemy się do wyjścia z mieszkania. Z tego względu, znajduje się w nim zazwyczaj garderoba lub szafa, do schowania płaszczy, kurtek i butów.

Przedpokoje, zwłaszcza w niewielkich mieszkaniach, pełnią również istotną rolę magazynową. W nich przechowuje się w pojemnych szafach wszystkie przedmioty, których nie chcemy upychać w salonie lub sypialni.

To również w tej części domu zazwyczaj umieszcza się duże lustro, w którym możemy ostatni raz rzucić okiem przed wyjściem, czy nasza garderoba prezentuje się nienagannie.

Funkcje światła w przedpokoju

Patrząc na różnorodność zastosowań przedpokoju, widać również, że pomieszczenie to wymaga wprowadzenia przynajmniej kilku lamp, które stworzą funkcjonalny system oświetleniowy.

Przede wszystkim, musi się w nim znaleźć lampa główna. Zazwyczaj jest to plafon lub lampa sufitowa, również w modnej ostatnio wersji wiszącej. Jeśli w naszym mieszkaniu przedpokój jest niewielki, warto postawić na płaskie i niewielkie rozwiązania, nawet ograniczając się wyłącznie do kilku oczek wpustowych, rozmieszczonych w kluczowych punktach pomieszczenia.

Dodatkowo, niezbędne jest także oświetlenie zadaniowe oraz lampy uzupełniające, które znajdą się w garderobie i pobliżu szafy, pomagając znaleźć odpowiednie części stroju. Koniecznie trzeba także właściwie doświetlić lustro. Światło musi być na tyle mocne, aby pozwalało na dokładne zobaczenie sylwetki, a także na ewentualne poprawki makijażu tuż przed wyjściem.

Coraz chętniej stosuje się także oświetlenie ozdobne, które podobnie jak w innych częściach domu, ma budować nastrój i spajać wizualnie całą przestrzeń. W tym celu, najchętniej wykorzystuje się oczka wpustowe oraz energooszczędne taśmy LED, które potrafią świecić na niemal dowolne kolory, co pozwala uzyskać ciekawe efekty dekoracyjne.

Rozmieszczenie włączników światła i gniazd elektrycznych w przedpokoju

Oprócz samych lamp, w przedpokoju potrzeba także włączników światła. Powinny być zamontowane w pobliżu wszystkich drzwi – zarówno wejściowych, jak i pozostałych, prowadzących w głąb mieszkania.

Dobre praktyki budowlane sugerują, aby montować je na wysokości około 100-120 centymetrów, co pozwala na wygodne sięgnięcie do przycisku lub panelu dotykowego.

Jeśli montujemy w przedpokoju dodatkowe lampki stojące lub inne sprzęty, trzeba w nim również umieścić przynajmniej kilka gniazd elektrycznych. Najczęściej znajdują się na wysokości do 30 centymetrów nad podłogą. Choć trafiają się także inne rozwiązania, dopasowane do potrzeb konkretnego pomieszczenia.

Właściwie oświetlony przedpokój – przyjemne wejście do mieszkania

Pomimo że przedpokój zazwyczaj stanowi przestrzeń przechodnią, w której przebywamy krótki i skupiamy się wyłącznie na zdjęciu lub założeniu okrycia i butów, warto zadbać o odpowiednie zaaranżowanie go.

Trzeba przecież pamiętać, że jest to pierwsze pomieszczenie, które widzimy, przekraczając próg danego mieszkania. A pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz.

Przedpokój powinien wpisywać się w stylistykę całego mieszkania – może być minimalistyczny, industrialny, klasyczny. Niech stanowi przedsmak tego, co pojawia się w innych pomieszczeniach, nawiązując do nich.

Dobre zaplanowana przestrzeń przedpokoju jest wygodna i funkcjonalna, pozwalając wykonywać różne czynności oraz mieszcząc szereg przedmiotów, schowanych w szafach. Przedpokój to zatem mocno niedoceniane miejsce, które pełni olbrzymią rolę w odpowiednio zorganizowanym domu.

***

Potrzebujesz akcesoriów elektrycznych, ale nie wiesz, które najlepiej wybrać? Odwiedź stronę Gajwer.pl i dowiedz się, jakie są aktualne trendy i co polecają eksperci.