Popularne systemy ociepleń – wełna, styropian

docieplenie

Bezsprzecznie wełna oraz styropian to dwa najpopularniejsze materiały izolacyjne. Łączy ich podobny współczynnik przenikania ciepła. Natomiast ich parametry oraz ceny zdecydowanie się od siebie różni. Jeżeli zastanawiasz się, który materiał izolacyjny będzie dla Ciebie odpowiedni – przeczytaj nasz artykuł, a z pewnością pomożemy Ci w wyborze.

Cechy wełny, a cechy styropianu

Jeżeli chodzi o izolacyjność cieplna wełny to wynosi ona 0,045 do 0.032  W/ (m*K). Warto mieć na uwadze, że im niższa wartość tym lepsza termoizolacyjność. Z kolei izolacyjność cieplna styropianu rozpoczyna się już od 0,031 W/(m*K). Można więc zaryzykować stwierdzenie, że w tej kategorii wygrywa styropian. Pamiętaj jednak, że izolacyjność termiczna zależy od tego, czy materiał zostanie ułożony poprawnie. Izolacyjność akustyczna wełny  jest doskonała, ze względu na jej ciężar i specyficzną strukturę. Wykonanie ocieplenia z wełny  wpływa wobec tego na komfort akustyczny w pomieszczeniu. Parametry akustyczne z kolei gorsze ma styropian.

Nasiąkliwość najpopularniejszych materiałów izolacyjnych

Zdolność do przepuszczania powietrza i wilgoci wełny kształtuje się na bardzo dobrym poziomie. Nie inaczej jest zresztą w przypadku styropianu. Jednakże musisz wiedzieć, że wełna wolno schnie po zalaniu wodą. Jest to spowodowane tym, że jest ona materiałem dosyć nasiąkliwym. Styropian natomiast wysycha zdecydowanie szybciej, ponieważ jest mniej nasiąkliwy.

Jak wygląda ich sprężystość?

Wełna jest bardzo sprężysta materiałem, dzięki czemu nie jest podatna na trwałe odkształcenia. Styropian natomiast ma mniejszą sprężystość, w związku z czym można go zdecydowanie łatwiej odkształcić niż wełnę. Łatwość montażu jest na podobnym poziomie w przypadku obu materiałów, ponieważ są one podatne cięcia i szlifowania.  Warto jednak pamiętać, że wełna podczas obróbki może pylić, z kolei styropian jest to materiał brudzący. Jednakże wełna wygrywa nad styropianem jeżeli chodzi o odporność na ogień oraz działanie chemikaliów.

Kiedy stosować wełnę mineralną, a kiedy styropian?

Wełną najlepiej będzie wypełnić konstrukcję drewniane lub stalowe, w miejscach w których ważna jest ochrona przeciwpożarowa. Ponadto stanowi ona idealne wypełnienie wewnętrznych ścian szkieletowych oraz sufitów podwieszanych. Natomiast ocieplenie budynku oparte na styropianie idealnie będzie zastosować do ocieplenia podłóg na gruncie, ocieplenia ścian fundamentowych oraz piwnic. Równie dobrze sprawdzi się do ocieplenia balkonów i tarasów.

Bez wątpienia zarówno wełna, jak i styropian świetnie sprawdzają się  jako materiały izolacyjne. Jednakże należy zastanowić się nad tym, jakie  właściwości są dla nas priorytetowe. Mamy nadzieje, że nasz tekst pomógł Ci w wyborze idealnego materiału na wykonanie izolacji.