Płyta ze sklejki drewnianej w budownictwie

sklejka płyta

Nowoczesne budownictwo to nie tylko szkło, metal i beton, ale również… sklejka! Tak, drewniana sklejka staje się coraz bardziej popularnym materiałem, zwłaszcza w modernistycznym, industrialnym wystroju wnętrz. Doceniają ją architekci i projektanci wnętrz, bo jest materiałem tanim, trwałym i o szerokim zakresie zastosowania. Można ją bardzo łatwo obrabiać, m.in. grawerować czy laserowo docinać, co pozwala osiągać fantazyjne kształty. Ale czym naprawdę jest płyta ze sklejki drewnianej?

Sklejka, potocznie dykta, to materiał kompozytowy sklejony z krzyżujących się warst drewna. Sklejkę wytwarza się z różnego rodzaju drzew, m.in. z sosny, brzozy, czy olchy, rzadziez z buku lub z drzew egzotycznych. Często wykorzystywaną praktyką jest również umieszczanie cenniejszego rodzaju drewna na zewnątrz sklejki a tańszego w środkowych warstwach. Sklejki, przez użycie odpowiedniego rodzaju kleju, dzielą się na suchotrwałe i wodoodporne. Co ciekawe, jest to materiał, który daje się łatwo modelować na gorąco. Istnieje również sklejka lotnicza, dawniej używana do wykonywania drugorzędnych elementów w samolotach starego typu. Intrygującym faktem jest, że podczas II Wojny Światowej Brytyjczycy produkowali samolot myśliwsko-bombowy, wykonany cały z drewna, głównie ze sklejki właśnie.

Materiał uniwersalny

Sklejka płyta to również materiał, z którego można zrobić praktycznie wszystko. Jest bardzo wytrzymała, a przy tym stosunkowo tania i łatwa w obróbce. Dzięki technologii grawerowania i laserowego docinania sklejki, można ją dowolnie ozdabiać lub tworzyć z niej precyzyjnie obrobione kompozycje. Płyta ze sklejki świetnie sprawdza się jako baza dla eleganckich i ekologicznych mebli. Można z niej robić różnego rodzaju pudła czy skrzynki. Świetnie spisuje się jako tworzywo zabawek, które są przyjazne dla dzieci i nie zanieczyszczają środowiska. Może być także wykorzystywana jako element podłogi czy boazerii. Dzięki temu, że bardzo łatwo można modelować (wyginać) sklejkę od wpływem temperatury, znajduje ona zastosowanie także w zdobnictwie, instalacjach artystycznych i ozdobach wnętrz.

W marketach budowlanych najczęściej można znaleźć sklejkę klasy I-III, która powinna znaleźć zastosowanie w szeroko pojętych pracach budowlanych, remontowych, czy podczas majsterkowania w zaciszu domowej pracowni. Jest to materiał świetnie znany naszym dziadkom i ojcom, w związku z czym pewnie wielu z nas już do tej pory miało z nim do czynienia, być może nawet używało go w codziennej pracy. Jeżeli nie, warto to zmienić, bo jest to na pewno budulec godny uwagi.