Płyta meblowa – rodzaje i zastosowanie

Płyta meblowa

Prawdopodobnie każdy z nas ma wielokrotnie styczność z płytami meblowymi. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z liczby rodzajów tego produktu. Jakie są najpopularniejsze? Czym się charakteryzują? Warto poznać odpowiedzi na te pytania – niektórzy mogą być zaskoczeni jakością poszczególnych modeli płyt meblowych.

Płyty wiórowe

To bez wątpienia jedne z najchętniej wybieranych płyt meblowych. Są one produkowane ze specjalnie wytwarzanych wiórów drzewnych. Łączy się je za pomocą kleju syntetycznego lub żywicy. Wyróżniają się wysokim poziomem wytrzymałości, aczkolwiek należy unikać kontaktu z wodą, ponieważ mogą dość szybko napęcznieć.

Tak zwane „sklejki”

Ich cechą rozpoznawczą jest elastyczność. Trudno znaleźć inny materiał, który można tak łatwo modelować. Dzięki temu sklejki idealnie pasują do wielu rodzajów mebli. Ich uniwersalność sprawia, że producenci bardzo cenią ten typ płyt, ponieważ służy im do wielu wyrobów.

Płyty pilśniowe

Składają się one głównie z tkanki drzewnej, która wcześniej została rozwłókniona. Kluczowy jest tak zwany proces pilśnienia, polegający na spajaniu włókien poprzez splatanie ich w jednolitą masę. Do tego potrzeba odpowiedniej temperatury i ciśnienia. Istnieją również opcje tworzenia płyt pilśniowych o różnej gęstości, co znacznie zwiększa pole manewru.

Płyty paździerzowe

Suche łodygi lnu i konopi do produkcji płyt meblowych? Tak, to stuprocentowa prawda. Właśnie z tych elementów produkuje się płyty paździerzowe, służące do produkcji między innymi blatów, szafek, czy regałów. Można jednak stwierdzić, że wraz z biegiem czasu to coraz rzadziej stosowany materiał, który wypierany jest przez dobrej jakości modele wymienione wyżej.

Płyty melaminowane

To jeden ze zdecydowanie najbardziej interesujących rodzajów płyt meblowych. Do jego produkcji używa się kilkuwarstwową, tradycyjną płytę wiórową, którą następnie pokrywa się papierem dekoracyjnym. Dzięki temu jest on nie tylko wytrzymały na uszkodzenia, ale również atrakcyjny pod względem wizualnym.

Podsumowując, płyta meblowa to niezwykle różnorodny produkt. Zdecydowana większość mebli i innych wyrobów, z którymi masz codziennie styczność, jest właśnie wykonana z tych materiałów. Doskonale potrafią imitować lite drewno, a nawet inne tworzywa, stąd między innymi ich rosnąca popularność.