Olej, lakier czy impregnat – czym zabezpieczyć drewno na zewnątrz?

olej i lakier

Drewniane elementy na balkonie czy w ogrodzie to wyposażenie, które nigdy się nie znudzi i nie wyjdzie z mody. By jednak zachowały swój urok, niezbędna jest ich regularna pielęgnacja. Nie wiesz jakiego preparatu użyć w tym celu? Spójrz na nasze zestawienie i wybierz ten, który odpowiada Ci najbardziej.

Impregnat do drewna

Poszukując farby do drewna na zewnątrz może okazać się, że idealnym środkiem dla Ciebie będzie impregnat. Impregnat do drewna to środek chemiczny składający się z wody lub organicznych rozpuszczalników. Dzięki temu, że wnika głęboko w strukturę materiału sprawia, że zapewniasz surowemu drewnu ochronę przed wilgocią, owadami, glonami, grzybami czy też promieniami słonecznymi. Impregnaty dostępne są w wersji bezbarwnej oraz kolorystycznej, dzięki czemu możesz stylizować naturalne drewno w wybrany przez siebie sposób. Wybierając nawet wariant kolorystyczny nie musisz się martwić o zbyt sztuczny efekt – impregnat nie zakryje naturalnego rysunku słojów na drewnie.

Większość preparatów dostępnych w sklepach, również tych, które możesz zakupić tutaj: https://www.dekoratorium.pl/pl/Przeznaczenie/Rodzaj-typ-podloza/Drewno/c/b2c-drewno, zapewnia drewnu kompleksową ochronę. Możesz wybrać jednak bardziej specjalistyczne produkty, których cechy rozszerzone są o konkretne obszary, tak jak VIDARON Impregnat Do Drewna Konstrukcyjnego czy VIDARON Impregnat Ochronny Do Drewna Gruntujący.

Lakier do drewna

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem farby do malowania drewna, możesz też rozważyć wybór lakieru. Lakier do drewna to środek wodorozcieńczalny lub rozpuszczalnikowy, który służy nie tylko do zabezpieczenia, ale i dekorowania tego szlachetnego materiału. To produkt o innych właściwościach niż impregnat – lakier nie wnika do wewnątrz, a tworzy przezroczystą lub półprzezroczystą powłokę, która charakteryzuje się odpornością i twardością. Dzięki temu pokryte nim drewno staje się odporne na uszkodzenia mechaniczne. Powłoki mogą być błyszczące, półmatowe, matowe lub satynowe.

Wybierając lakier, zwróć uwagę na to, by nadawał się do zastosowania na zewnątrz. Takim produktem jest na przykład Vidaron Lakier Zewnętrzny Satynowy Połysk. Lakier jest bezbarwny i nadaje się do pokrywania nim mebli ogrodowych, altan, okien i drzwi oraz elementów elewacji drewnianej. Wodoodporny lakier zabezpiecza na długo malowaną powierzchnię, tworzy elastyczną i trwałą powłokę, która jest odporna na ścieranie, uszkodzenia mechaniczne oraz wpływ czynników atmosferycznych.

Olej do drewna

I wreszcie nieoczywista farba do drewna, a środek zabezpieczający ten delikatny materiał. Olej do drewna jest od lat stosowany do konserwacji drewna. Środek ten, podobnie jak impregnat, wnika w głąb drewna i zapewnia mu dzięki temu doskonałą ochronę przed pękaniem czy wilgocią. Zastosowanie oleju nadaje przyjemną w dotyku powłokę przy równoczesnym zachowaniu naturalnego piękna drewna. W sprzedaży dostępne są zarówno bezbarwne preparaty, jak i lekko barwiące, które nadają kolor przy zachowaniu naturalnego rysunku słojów.