Ochrona roślin zimą – jak zabezpieczyć je przed mrozem

ochrona roślin zimą

Choć od kilku tygodni można zanotować spadek temperatur, największe mrozy dopiero się pojawią. Zwykle to w styczniu i w lutym temperatura oscyluje poniżej zera –  jeśli zatem nie udało Ci się jeszcze znaleźć czasu na zabezpieczenie roślin przed mrozem, zrób to zanim nadejdzie największe ochłodzenie.

Przede wszystkim chroń korzenie

Pierwszym krokiem do ochrony rośliny jest zabezpieczenie korzeni – czyli ocieplenie gleby. Dobrym pomysłem będzie zainwestowanie w wysokiej jakości mrozoodporny keramzyt. Jest to kruszywo termoizolacyjne, które przydaje się nie tylko podczas budowania domu. Keramzyt bez trudu odprowadza parę wodną. Jest też odporny na grzyby i pleśnie. Dzięki temu rośliny zyskują ochronę na wiele lat, a nie tylko na jeden sezon.

Jeśli chcesz dodatkowo wykorzystać wolny czas na tworzenie dekoracji wokół rabat na wiosnę, postaw na łupek z kwarcu – jest niezwykle odporny na skrajne warunki pogodowe. Dzięki temu zyskasz trwałą dekorację, której jakość nie ulegnie zmianie, niezależnie od mrozów i upałów. Możesz też postawić na drobne otoczaki. Są one równie wytrzymałe, co łupek kwarcytowy i świetnie prezentują się na rabatach.

Do ochrony korzeni możesz również wykorzystać gałązki roślin iglastych, korę albo trociny. Dobrym pomysłem okaże się także okrycie części nadziemnej ściółką, liśćmi czy słomą. Niektórzy zabezpieczają też krzewy ozdobne poprzez kopczykowanie, czyli obsypanie nasad pędów małymi kopcami ziemi.

Ochrona wyższych części roślin

Po zabezpieczeniu gruntu nie można zapomnieć o wyższych częściach rośliny. Pamiętaj, że roślin nie wolno owijać folią – nie przepuszcza ona powietrza, a co za tym idzie, powoduje pękanie kory i sprzyja rozwijaniu się grzybów. Jeśli chcesz zabezpieczyć roślinę nad glebą, możesz wykorzystać do tego słomę oraz jutę lub płótno. Po umieszczeniu słomy między gałęziami, wystarczy roślinę luźno otoczyć tkaniną i związać sznurkiem.

Innym pomysłem jest wykorzystanie do zabezpieczenia agrowłókniny – ważne, by była to agrowłóknina biała. Czarny model może się nadmiernie nagrzewać, co nie będzie sprzyjało roślinie. Do osłony możesz też użyć maty ze słomy i bambusa. Jeśli masz mały ogród, wystarczy Ci na to kilka dni, jednak, gdy masz sad lub dużą działkę – być może lepiej będzie poprosić kogoś o pomoc. Zatroszcz się o swoje rośliny, a z pewnością w ciepłe miesiące będziesz cieszyć się ich pełnym pięknem!