Wybór kolumn głośnikowych ma decydujący wpływ na jakość generowanego przez nie dźwięku. Każdy z nas chciałby, aby słuchane przez niego utwory dawały uszom jak największą przyjemność. Przed zakupem warto zapoznać się z kilkoma podstawowymi pojęciami. Jakie są rodzaje kolumn? Na jakie parametry zwrócić uwagę? Podpowiadamy.
Jakie są rodzaje kolumn głośnikowych?
Kolumny głośnikowe podzielić możemy ze względu na różne kryteria. Najbardziej podstawowym jest podział ze względu na sposób działania. Wyróżniamy tutaj kolumny aktywne oraz pasywne. Pierwsze z nich posiadają już wbudowany wzmacniacz i wystarczy je jedynie podłączyć do urządzenia. Typ pasywny nie posiada własnego wzmacniacza, więc aby działał potrzebne jest wcześniejsze się w niego zaopatrzenie.
Drugim popularnym podziałem jest rodzaj obudowy. Kolumny z obudową otwartą posiadają otwór, którego zadaniem jest wzmocnienie brzmienia basu. Kolumny z obudową zamkniętą skupiają się na dźwiękach o wysokich tonach, czyli takich o dużej częstotliwości. Należy wiedzieć, że są one wyraźnie głośniejsze od typu z otwartą obudową.
Jeszcze inny podział uwzględnia ilość posiadanych głośników. Tutaj wyróżnić możemy kolumny dwudrożne i trójdrożne. Pierwszy rodzaj wyposażony jest w dwa głośniki: nisko-średniotonowy i wysokotonowy. Analogicznie kolumny trójdrożne posiadają trzy rodzaje głośników: niskotonowe, średniotonowe i wysokotonowe. Pozwalają one na usłyszenie całej gamy dźwięków.
Jakimi parametrami kierować się przy zakupie kolumn głośnikowych?
Jednym z najważniejszych parametrów jest pasmo przenoszenia. Oznacza ono zakres częstotliwości dźwięków generowanych przez głośniki, który wyrażany jest w hercach (Hz). Szerszy zakres pasma oznacza, że kolumna będzie w stanie odtworzyć więcej dźwięków. Ludzkie ucho jest w stanie wychwytywać dźwięki w zakresie od 20 do 20 000 Hz. Zazwyczaj w takich widełkach zawiera się pasmo przenoszenia konkretnego głośnika.
Duże znaczenie ma również impedancja. Jest to zależność pomiędzy natężeniem prądu, a jego napięciem w obwodach prądu zmiennego. Jej jednostką jest Ohm. Co to oznacza praktyce? Im mniejsza wartość impedancji, tym więcej prądu potrzebne będzie ze wzmacniacza. Dlatego też ważne jest odpowiednie dopasowanie kolumn oraz wzmacniacza.
Bardzo ważnym parametrem jest również efektywność, którą spotkać możemy również pod nazwą skuteczności. Jest to stopień, w którym głośnik przemienia energię w dźwięk. Efektywność odpowiada za to jak głośno jest w stanie zagrać dany głośnik. Ma to nieco mniejsze przełożenie na jakość dźwięku. Kolumny o niskiej skuteczności również potrafią generować dobre jakościowo brzmienie.