Kocioł elektryczny to kompaktowe urządzenie, często montowane na poddaszu lub w piwnicy. Wyposażony jest w sterowniki, pompę obiegową i system zabezpieczeń. Instalacja nie wymaga ani komina, ani specjalnego podłączenia do sieci wodociągowej.
Na co zwrócić uwagę wybierając piec elektryczny CO ?
Moc maksymalna
Zapotrzebowanie budynku na energię zależy przede wszystkim od jego izolacji. Słabo izolowane budynki mogą potrzebować do 100 kWh/m², podczas gdy dobrze izolowane budynki potrzebują około 60 kWh/m², budynki energooszczędne około 50 kWh/m², a budynki niskoenergetyczne tylko 40 kWh/m². Z tego wynika, że dom o powierzchni 150 m2 może potrzebować od 6 000 kWh do 15 000 kWh energii rocznie. Przybliżony stosunek zapotrzebowania na moc do kubatury budynku wynosi od 48 W/m3 dla budynku nieocieplonego do 15 W/m3 dla nowoczesnego budynku z dobrą izolacją termiczną. Obliczanie mocy kotła centralnego ogrzewania najlepiej zlecić fachowcom, ponieważ kocioł przewymiarowany będzie zużywał nadmierne ilości paliwa, natomiast kocioł zbyt słaby nie będzie prawidłowo wykonywał swojej pracy.
Ilość grzałek
Większa ilość grzałek pozwala na szybsze osiągnięcie przez system potrzebnej temperatury wody. Wynika to z większej pojemności cieplnej i zdolności do szybszego przekazywania ciepła do wody niż w przypadku innych typów grzejników. Większa liczba grzałek pozwala również na szybsze ogrzanie domu w porównaniu z piecem na paliwo stałe lub nawet gazowym.
Napięcie zasilania
Energia wykorzystywana przez kocioł jest podstawowym czynnikiem, który decyduje o jego wielkości. Małe kotły elektryczne mogą być podłączone do napięcia 230 V, natomiast większe wymagają gniazdka trójfazowego.
System sterowania
Automatyczne dostosowanie mocy kotła do potrzeb danego pomieszczenia to jeden z najlepszych sposobów na utrzymanie niskich kosztów ogrzewania. Najskuteczniejszym sposobem jest system sterowania, którym może być programator pogodowy lub regulator pokojowy. Praca kotła jest optymalnie regulowana, a koszty ogrzewania ograniczone do minimum. Czujnik temperatury w mieszkaniu powinien być umieszczony w miejscu, w którym najczęściej przebywają domownicy i które najbardziej wymaga komfortowych warunków termicznych. Z kolei czujnik zewnętrzny nie może być narażony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, które zakłócałyby wskazanie rzeczywistej temperatury za ścianą domu.
Współpraca z fotowoltaika
Oprócz bufora magazynującego ciepło, istotny wpływ na obniżenie kosztów ogrzewania elektrycznego ma zasilanie własną instalacją fotowoltaiczną.
Jeśli wybierając piec elektryczny CO, zwrócimy uwagę na wszystkie powyższe aspekty, to możemy być pewni, że będziemy zadowoleni z naszego zakupu, oraz że posłuży nam on przez długie lata