Karnisze klasyczne i karnisze elektryczne, ogólne porównanie

karnisze

Karnisze elektryczne i klasyczne, to dwa diametralnie różne podejścia do rozwiązania jednego problemu, a mianowicie trwałego i wygodnego w użytkowaniu montażu zasłon okiennych. Zapraszamy do lektury o ich podobieństwach i różnicach!

Karnisz klasyczny, a automatyczny karnisz elektryczny?

Parafrazując klasyka: “karnisz, jaki jest, każdy widzi”, twierdzenie to do niedawna było prawdą, lecz obecnie mnogość rodzajów karniszy okiennych potrafi zaskoczyć nawet osoby względnie dobrze orientujące się w branży. Zasadnicza linia podziału przebiega jednak pomiędzy tradycyjnymi karniszami okiennymi, a automatycznymi karniszami elektrycznymi. Rozgraniczenie to sprowadza się głównie do rodzaju mechanizmu odpowiadającego za poruszanie się zasłony. Oczywiście na rynku występują też i modele o większym stopniu automatyzacji, istnieją choćby automatyczne karnisze do smart home. Są to jednak modele bardzo specyficzne i jednocześnie wysoko specjalistyczne, dedykowane do integracji w ramach inteligentnego zarządzania mieszkaniem. Obecnie najczęściej występują one w najbardziej luksusowych lokalach.

Dla kogo są karnisze klasyczne?

Tradycyjne karnisze wewnętrzne najlepiej ozdobią okna w stylu klasycznym lub w jednym z jego wariantów. Jest to wszak najbardziej ponadczasowy sposób na bezpieczne i trwałe zamontowanie zasłon. Budowa i funkcjonowanie wewnętrznych karniszy klasycznych są bardzo proste. Otóż składają się one z drążka, z przytwierdzonymi doń uchwytami. Zawieszki te służą zaś do przymocowania tkaniny, czyli naszej zasłony, firany czy kotary okiennej. Decydując się na wersję klasyczną mamy możliwość wybrania jednego z wielu różnych bazowych materiałów, najpopularniejszy na rynku jest metal i drewno, kształtów zawieszek (dominują kółka) oraz sposobu dekoracyjnego zakończenia drążka w postaci gałek o różnych kształtach. Wadą klasycznego karnisza do firan jest konieczność ich ręcznego przesuwania. Z drugiej jednak strony są one o wiele bardziej dekoracyjne, a znalezienie francuskich lub minimalistycznych karniszy do salonu jest łatwe, szybkie i tanie.

klasyczne karnisze

Kto doceni automatykę okienną?

W opozycji do tradycyjnych rozwiązań stoją karnisze elektryczne, zwane tez karniszami automatycznymi. W przypadku zainteresowania się rozwiązaniami automatycznymi i wyboru karniszy z napędem będziemy mogli zapomnieć o konieczności samodzielnego przesuwania zasłon. Automatyczne karnisze sufitowe doskonale zdadzą egzamin także w przypadku okien o dużej powierzchni, w tym też i okien o dużej wysokości. Skorzystanie z pilota jest o wiele bardziej wygodne od każdorazowego sięgania po drabinę w celu zasłonięcia lub odsłonięcia okna. Jest to jeden z argumentów, które wyjaśniają ogromne zainteresowanie i popyt na specjalistyczne automatyczne karnisze na wymiar wśród takich odbiorców, jak dyrekcje hoteli czy jednostek administracyjnych. Warto również dodać, że automatyka okienna i przygotowywane na wymiar karnisze elektryczne całkiem dobrze łączą się z nowoczesnymi stylami aranżacji wnętrz. Wystarczy przywołać tutaj styl minimalistyczny, a przede wszystkim styl loftowy! W przypadku, gdyby poszukiwali Państwo karniszy do innego stylu, to firma Małgorzata z Poznania służy swoim doświadczeniem i pomocą, także przy zamówieniach karniszy na wymiar.

karnisze elektryczne

Wybór karniszy do okien w różnych stylach wystroju wnętrza

Oczywiście, kwestie użyteczności mają duże, jeżeli nawet nie decydujące, znaczenie przy wyborze konkretnego modelu, lecz warte odnotowania jest także dopasowanie danego karnisza do naszej aranżacji wnętrza. Chodzi tu rzecz jasna o wybrane meble, kolory ścian i sam układ pomieszczenia. Karnisz klasyczny to przede wszystkim projekty tradycyjne, styl rustykalny i francuski, gdzie będzie on dodatkową dekoracją okienną. Style nowoczesne, a w szczególności styl industrialny, docenia akcent w postaci karnisza elektrycznego. Wybór designerskiej automatyki okiennej będzie tworzył idealną harmonię z duchem loftowych wnętrz!