Ściany, blaty oraz podłogi wykonane z kamienia stanowią w powszechnym mniemaniu synonim wyjątkowej trwałości. Warto jednak pamiętać, że kamień naturalny czy płytki kamienne to materiały wprawdzie niezwykle wytrzymałe, ale bynajmniej nie niezniszczalne. By upływ czasu nie pozostawił w ich strukturze trudnych do usunięcia śladów, konieczna będzie odpowiednia pielęgnacja oraz konserwacja takich powierzchni.
Pierwsze kroki w pielęgnacji kamienia
Właściwe postępowanie z powierzchnią z kamienia dekoracyjnego jest równie istotne w przypadku obszarów narażonych na intensywną eksploatację, jak i kamiennych ścian wewnętrznych lub drobnych elementów ozdobnych. Oczywiście, będziemy przy tym sięgać po szereg preparatów o odmiennych właściwościach, uwarunkowanych konkretnymi potrzebami każdego typu powierzchni.
O tym, jak istotne jest regularne zabezpieczanie kamiennych podłóg czy blatów przed zarysowaniami, nie trzeba nikogo przekonywać. Nie zawsze jednak tą samą uwagą obdarzamy gipsowe czy betonowe płytki o chropowatej strukturze, zdobiące ściany naszych salonów i sypialni. Tymczasem w ich przypadku pielęgnacja jest również niesłychanie istotna. Pozostawione same sobie, po krótkim czasie pokryją się warstwą rozmaitych zanieczyszczeń, z których część w nieuchronny sposób wniknie do środka, z czasem stając się niemożliwą do usunięcia.
Dlatego też zaraz po ukończeniu kładzenia kamienia dekoracyjnego i wyschnięciu kleju, powinniśmy zastosować na jego powierzchni dobrej jakości grunt, a w następnej kolejności – dobrany do niego impregnat. Produkty takie znajdziemy w ofercie sklepów specjalizujących się w wysokiej klasy chemii budowlanej.
Lakier do kamienia – sposób na powierzchnię doskonałą
Wykorzystanie lakieru do kamienia to prosta i skuteczna droga do osiągnięcia idealnego poziomu impregnacji powierzchni, przy jednoczesnym podniesieniu walorów estetycznych kamiennej dekoracji. Lakier do kamienia produkowany jest w wielu różnych wersjach, z których każda przeznaczona jest do nieco innego typu faktury. Różnią się one także efektami wizualnymi, jakie uzyskamy za ich pomocą.
Na rynku znajdziemy z łatwością rozmaite lakiery, których zastosowanie nie wpłynie na zmianę odcienia czy połysku kamiennej ściany. Inne natomiast pozwolą nam na uzyskanie spektakularnych efektów świetlnych, przez nadanie wcześniej matowemu kamieniowi pewnego stopnia blasku. Lakier do kamienia to także najlepsza metoda, by przy okazji zabiegów pielęgnacyjnych zapewnić naszej powierzchni zgodny z trendami efekt mokrej ściany, szczególnie pasujący do wnętrz w ekologicznym, naturalnym stylu.
Niezależnie od tego, jaki lakier do kamienia wybierzemy, warto pamiętać o jednym – powinien od pochodzić od renomowanego producenta tego typu chemii. To będzie stanowiło gwarancję bezpieczeństwa jego użytkowania w pomieszczeniach, w których mieszkamy my i nasze rodziny