Jakie drewno konstrukcyjne na więźbę dachową?

drewno konstrukcyjne na więźbę dachową

Więźba dachowa to drewniany szkielet dachu, na którym układa się pokrycie. Rodzaj tej konstrukcji zależy między innymi od wielkości budynku, formy dachu i jego rozpiętości, warunków klimatycznych. Stabilność więźby to z kolei kwestia doboru właściwego typu drewna.

Odpowiednia wilgotność

Klasyczną więźbę wykonywało się z drewna świeżego. Jego zaletą jest niska cena, wadą wysoka wilgotność – świeżo ścięte drewno ma wilgotność pow. 50 procent. Obecnie tego typu drewno nie jest dopuszczone przez przepisy jako drewno konstrukcyjne. Na konstrukcję dachu nadaje się drewno o wilgotności maksymalnie 20 procent, sprawdzone wytrzymałościowo i certyfikatem CE na przykład na klasę wytrzymałości C24. Odpowiednio przesortowane drewno ma znacznie lepsze parametry, jest wytrzymalsze, nie pęka i nie odkształca się pod ciężarem pokrycia dachowego.

Problemem jest jednak suszenie tak dużych elementów konstrukcyjnych. Kiedyś drewno było składowane przez  rok lub dłużej i osiągało odpowiednią wilgotność. Obecnie proces ten wykonany prawidłowo zajmuje parę tygodni, gdyż suszenie odbywa się w suszarniach komorowych sterowanych komputerowo.

Jaki gatunek drewna jest najlepszy?

Największą popularnością przy tego typu konstrukcjach cieszy się drewno sosnowe i świerkowe. Gatunki te są cenione za wystarczającą jakość, jest łatwe w obróbce, ma najlepszy stosunek ceny do jakości oraz jest łatwo dostępne. Drewno to nie nastręcza też problemów podczas impregnacji.

Niezależnie od gatunku drewna, materiał na więźbę musi być odpowiedniej klasy, od C24 do C35 – jest to parametr określający wytrzymałość na zginanie.

Więźba prefabrykowana

Jeszcze innym materiałem, jaki można wykorzystać do stworzenia więźby są gotowe prefabrykowane wiązary. Są one robione najczęściej z certyfikowanego drewna, suszonego, struganego lub drewna łączone na złącza klinowe KVH dostępnego między innymi na Siekierki.com.pl. Proces wykonania więźby z takiego drewna przebiega zupełnie inaczej, ponieważ robi się ją w fabryce – poszczególne elementy są scalane prasą specjalnymi płytkami kolczastymi, tak że powstają trwałe moduły przygotowane na podstawie indywidualnego projektu. Gotowe moduły przewożone są na plac budowy i montowane, co trwa znacznie krócej niż stawianie więźby metodą klasyczną.