Jaką wybrać klimatyzację do domu i mieszkania?

klimatyzacja

Każdy czeka z utęsknieniem na wiosnę, wraz z którą pojawia się coraz więcej ciepłych i słonecznych dni. Długo wyczekiwane lato wiąże się jednak z upałami, które potrafią mocno utrudniać codzienne funkcjonowanie. Jeśli zacisze domowe ma stać się miejscem sprzyjającym odpoczynkowi, wykonywaniu obowiązków dnia codziennego i komfortowemu snu, warto pomyśleć nad zakupem i montażem klimatyzacji. W przeciwnym razie gorące powietrze i promieniowanie słoneczne mogą stać się bardzo problematyczne. Chłodny nawiew powietrza będzie wręcz zbawienny, a zapewni go właśnie klimatyzacja do mieszkania i domu.

Godna polecenia klimatyzacja do domu i mieszkania, czyli jaka?

Obecnie można liczyć na szeroki wachlarz wyboru, bo do dyspozycji jest wiele rodzajów klimatyzacji. Największą popularnością cieszą się klimatyzatory typu split, które idealnie sprawdzają się w domowym zaciszu. Cechują się dużą wydajnością, prostą obsługą, stosunkowo cichą pracą. Tego typu klimatyzacja składa się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej, a sposób jego działania polega na odbieraniu ciepła z pomieszczenia i usuwaniu go poza budynek. Co więcej, może być używany nie tylko latem do schładzania powietrza w pomieszczeniach, ale też do ich ogrzewania w okresie zimowym – wystarczy obrócić obieg. Osoby mieszkające w bloku również mogą zdecydować się na klimatyzator typu split, ale muszą najpierw uzyskać na to zgodę administratora budynku, bo jednostkę zewnętrzną instaluje się na elewacji budynku/balkonie. Najlepiej zdecydować się na kompleksową ofertę, czyli zakup, montaż i serwis klimatyzacji w jednej cenie.

Innym rozwiązaniem będzie klimatyzator przenośny, czyli mobilny, który można swobodnie przestawiać zgodnie ze zmieniającymi się potrzebami i preferencjami. Tego typu urządzenia są wyposażone w praktyczne kółka, co ułatwia ich przemieszczanie. Klimatyzatory przenośne mają rurę, która odprowadza ciepło pobrane z powietrza na zewnątrz, co wymaga umieszczenia jej przykładowo w uchylonym oknie. Jeśli ktoś potrzebuje klimatyzacji do mieszkania, to tego rodzaju urządzenie będzie idealnym rozwiązaniem, nie jest potrzebna zgoda administratora budynku. Trzeba liczyć się jednak z głośniejszą pracą klimatyzatora przenośnego, bo wszystkie jego elementy znajdują się w pomieszczeniu. Jest on też mniej wydajny niż model typu split, ale w przypadku niewielkiego metrażu będzie dobrym wyborem. Alternatywą dla klimatyzatorów jest klimatyzer, którego zakup i eksploatacja wiąże się z niewielkimi kosztami. Urządzenie pobiera niewiele energii elektrycznej, jest mobilne, sprawdzi się w małych pomieszczeniach. W przypadku klimatyzera można liczyć na uczucie przyjemnego chłodu i powietrze oczyszczone z pyłów, dodatkowo nawilżone. Urządzenie nie odprowadza jednak ciepła na zewnątrz i przy dłuższym stosowaniu może zbyt mocno podnosić poziom wilgotności powietrza, co stanie się wręcz źródłem dyskomfortu.