Co to jest i jak działa instalacja fotowoltaiczna?

fotowoltaika

W całej Polsce coraz częściej możemy zobaczyć panele fotowoltaiczne. Choć wiemy, że system zmienia energię słoneczną w energię elektryczną, niejasna może być konkretna zasada działania. Jeśli zastanawia Cię, w jaki sposób działają instalacje i co można w ten sposób zyskać, jesteś w dobrym miejscu – tłumaczymy krok po kroku, jak działa fotowoltaika.

Schemat działania fotowoltaiki

Co to jest instalacja fotowoltaiczna? To elektrownia słoneczna, która może pracować zarówno w postaci wielkopowierzchniowej jako farma, jak i jako mikroinstalacja, służąca do zasilania domowych urządzeń elektrycznych. Dzięki instalacji fotowoltaicznej możliwe jest pozyskiwanie energii odnawialnej przez cały dzień całkowicie za darmo.

Panele słoneczne działają w oparciu o zjawisko fotoelektryczne, znane naukowcom od XIX wieku. Zbudowane są z ogniw fotowoltaicznych, czyli płytek krzemowych. Gdy na atomy krzemy padają fotony, czyli energia słoneczna, następuje wybicie elektronu. To oznacza powstanie prądu stałego. Instalacja przewodzi tak powstałą energię elektryczną do inwertera (falownika), który przekształca prąd stały na prąd zmienny. Pozostałe urządzenia sprawiają, że instalacje fotowoltaiczne są w pełni bezpieczne i stabilne.

Opłacalność instalacji fotowoltaicznej

Ten prosty sposób wykorzystania promieniowania słonecznego do produkcji energii elektrycznej pozwala na wysokie oszczędności. Ogniwa fotowoltaiczne pracują przez cały dzień – od świtu do zmierzchu, kiedy tylko pada na nie wystarczająco dużo światła słonecznego. Projektując instalację fotowoltaiczną bierze się pod uwagę wiele czynników, których uwzględnienie gwarantuje, że fotowoltaika pokryje zapotrzebowanie na prąd. Wysoka wydajność paneli słonecznych sprawia, że rachunki spadają do nawet kilku złotych miesięcznie, czyli samych opłat stałych.

Co więcej, gospodarstwom domowym korzystającym z odnawialnych źródeł energii przysługują przywileje. Właściciele przydomowych instalacji fotowoltaicznych są prosumentami. To oznacza, że latem, gdy wydajność ogniw fotowoltaicznych jest najwyższa, mogą oddawać nadwyżki wyprodukowanej energii do sieci energetycznej. Następnie przez rok od zakończenia okresu rozliczeniowego mogą odebrać 80% lub, w przypadku większych instalacji, 70% oddanych kilowatogodzin całkowicie za darmo. Dzięki temu rachunki za prąd pozostają na zbliżonym poziomie przez cały rok.

Dofinansowania do paneli fotowoltaicznych

Ze względu na bezemisyjność energii słonecznej na zakup i montaż fotowoltaiki można uzyskać dofinansowanie. Na poziomie regionalnym dotacje są koordynowane przez WFOŚiGW. Dużym zainteresowaniem cieszą się także krajowe programy:

  • Mój Prąd – dotacja 5 tysięcy złotych na panele fotowoltaiczne dla gospodarstw domowych.
  • Czyste Powietrze – 5 tysięcy złotych dofinansowania do fotowoltaiki dla domu.
  • Agroenergia – dofinansowanie do 800 tysięcy złotych na panele fotowoltaiczne dla rolników.
  • Energia Plus – dotacje dla firm do 3,9 miliona złotych lub preferencyjne pożyczki do 300 milionów złotych.

To tylko niektóre z wielu programów, które pozwalają zredukować koszt zakupu i montaż instalacji. Przed przystąpieniem do inwestycji warto sprawdzić, jakie nabory planuje się na najbliższy czas.

Zalety paneli fotowoltaicznych

Ten sposób pozyskiwania energii elektrycznej cieszy się ogromnym zainteresowaniem w ostatnich latach. Warto wymienić kilka atutów fotowoltaiki:

  • Panele słoneczne pozwalają obniżyć koszt energii do samych opłat stałych.
  • Fotowoltaika korzysta z promieniowania słonecznego, które jest odnawialnym źródłem energii. Nie spala surowców i nie emituje do atmosfery szkodliwych substancji. Jest w pełni przyjazna dla środowiska.
  • Warto także zaznaczyć, że panele fotowoltaiczne pozwalają uniezależnić się od planowanych podwyżek cen prądu.
  • Instalacje są w pełni bezobsługowe.

To tylko niektóre z wielu zalet tych systemów. Co istotne, dynamika wzrostu tego sektora energetyki plasuje Polskę na piątym miejscu w Unii Europejskiej. Zainteresowanie jest ogromne i rośnie z roku na rok!

Erato Energy – fotowoltaika szyta na miarę

Jeśli poszukujesz sprawdzonej firmy, która przeprowadzi u Ciebie montaż instalacji w sposób zapewniający maksymalną wydajność, zapraszamy do kontaktu z Erato Energy! W samym 2020 roku przeprowadziliśmy ponad 3 tysiące realizacji w całym kraju, a fachowa wiedza i doświadczenie pozwalają nam proponować zaawansowane, zoptymalizowane rozwiązania. Skontaktuj się z nami i poznaj bezpłatną wycenę inwestycji!