Jak zbudować taras drewniany?

Jak zbudować taras drewniany

Drewno jest materiałem nie tylko pięknym i bardzo naturalnym, ale także ponadczasowym i uniwersalnym. Doskonale komponuje się zarówno z budynkami w stylu klasycznym, jak i nowoczesnym. Z tego powodu materiał ten jest również świetnym wyborem w przypadku budowy tarasu. Sprawdź już teraz, jaką go zrobić i o czym musisz pamiętać w trakcie realizacji pracy.

Dlaczego taras z drewna to dobry wybór?

Zastanawiasz się, z jakiego powodu w ogóle warto zrobić taras drewniany? Korzyści z wyboru tego materiału jest wiele. Po pierwsze jest stosunkowo tani i do tego prosty w obróbce, dlatego konstrukcję bez problemu dopasujesz do własnych potrzeb. Oprócz tego pamiętaj, że jest to materiał naturalny, czyli ekologiczny, a do tego ciepły i wyjątkowo przyjemny dla oka.

Do innych ważnych zalet tarasu z drewna należy zaliczyć:

– prostą konserwację, która nie zajmie Ci dużo czasu, a pozwoli cieszyć się tarasem przez lata,

– możliwość zakupu gotowych elementów do zbicia tarasu,

– duży wybór kolorów.

Co więcej, pamiętaj, że deski tarasowe, szczególnie te z drewna egzotycznego, mogą mieć wyjątkowo piękne, naturalne barwy, których wcale nie będziesz chciał zmieniać!

Co jest potrzebne do budowy tarasu z drewna?

Oczywiście do budowy będziesz potrzebował przede wszystkim desek. Ich wybór jest kwestią indywidualną, ale polecamy stawiać na materiały, które już przez producenta zostały odpowiednio zabezpieczone przed warunkami atmosferycznymi. „Gołe” deski są tańsze, ale będziesz musiał je zaimpregnować, co wymaga czasu oraz oczywiście specjalistycznych środków.

Do budowy tarasu przydadzą się również podstawowe narzędzia:

– wkrętarka elektryczna,

– mała piłka ręczna do drewna i pilniki,

– młotek,

– miarka.

Zabierając się do budowy, dobrze zaplanuj swoje prace. Pamiętaj, że jeśli chcesz, aby taras miał balustrady, dach czy nawet schody, będziesz musiał w odpowiedni sposób układać na nim deski.

Zabieramy się do pracy, czyli o czym pamiętać przy budowie tarasu z drewna?

Budowę drewnianego tarasu musisz sobie podzielić na kilka etapów, z których pierwszym będzie przygotowanie podłoża. Powinieneś je wyrównać, a jeśli jest podmokłe lub niestabilne, zagęścić i utwardzić. Taras możesz ustawiać na fundamencie lub np. betonowych bloczkach stanowiących podporę.

Przygotowując podłoże, koniecznie pamiętaj o zachowaniu spadku w jedną stronę. Nie doprowadź do sytuacji, w której woda będzie się gromadziła pod podłogą tarasu, gdyż z biegiem czasu doprowadzi to do jego degradacji. Kiedy wszystko masz gotowe, musisz poukładać legary i odpowiednio je ze sobą połączyć. Od tego momentu zaczyna się montaż samego tarasu.

Układając deski tarasowe na legarach, koniecznie pamiętaj o tym, aby zostawiać pomiędzy nimi minimalne szczeliny. Drewno pracuje i układanie ich na ścisk spowoduje powstawanie naprężenia, które uszkodzi podłogę. Pamiętaj, aby deski solidnie mocować z wykorzystaniem gwoździ lub wkrętów.

Ostatnią czynnością będzie impregnacja, czyli zabezpieczenie desek przed czynnikami atmosferycznymi, np. poprzez naniesienie lakieru bezbarwnego. Gdy farba wyschnie, możesz już swobodnie korzystać z tarasu!

Stawiaj na dobrej jakości drewno tarasowe Pamiętaj, że kluczem do tego, aby taras drewniany, był piękny i solidny, jest postawienie na wysokiej jakości materiały. Najlepsze drewno zamówisz w sklepie internetowym pod adresem: https://hardwood.pl. Skorzystaj z oferty już dziś i kupuj solidne deski pochodzące ze sprawdzonych źródeł.