Jak uszczelnić przeciekający dach?

hydroizolacje

Przeciekający dach to zawsze kłopot dla właściciela, bo oznacza nagłe wydatki. Przede wszystkim trzeba podjąć działania, które pozwolą na szybkie usunięcie usterki.

Przyczyny przeciekania dachu

Najczęściej przyczyną przeciekania dachu jest uszkodzenie mechaniczne jego powłoki, rozszczelnienie zabezpieczeń przy kominach, oknach dachowych, wentylacjach. Tego typu uszkodzenia najczęściej występują w przypadku starszych dachów.

Zupełnym zaskoczeniem jest przeciekanie dachu nowego. W tym przypadku jest to spowodowane błędami dekarskimi, takimi jak niedokładne połączenie elementów pokrycia dachu, źle wykonane obróbki przy punktach newralgicznych.

Jak uszczelnić dach?

Na szczęście uszczelnianie dachu nie oznacza konieczności ściągania całej powłoki. Owszem można to zrobić w przypadku starych dachów, kiedy przecieki występują w różnych miejscach.

W przypadku wystąpienia przecieków do uszczelnienia dachu trzeba przystąpić jak najszybciej, aby nieszczelność się nie powiększała, a budynek nie zamakał.

Pierwszym krokiem jest ustalenie miejsca przecieku, niekoniecznie musi być to miejsce położone bezpośrednio nad występującymi mokrymi plamami.

Kolejny etap to wybranie odpowiedniego środka uszczelniającego. Nie powinno być z tym problemów, bo oferta na rynku jest bardzo bogata. Najpopularniejsze są gotowe masy bitumiczne łatwe do stosowania. Wybierając preparat koniecznie trzeba zwrócić uwagę, do jakiego typu pokryć dachowych można go stosować.

Bardzo wygodne i uniwersalne w stosowaniu są płynne masy hydroizolacyjne. Nie tylko dobrze uszczelniają i nie przesuszają wody, ale dzięki specjalnym aparatom można aplikować je w miejsca trudno dostępne.

Jak przygotować dach?

Przed przystąpieniem do uszczelniania dachu trzeba go odpowiednio przygotować. Powierzchnie muszą być dokładnie oczyszczone z różnego rodzaju zanieczyszczeń. Powierzchnia nie musi być sucha.

Nowoczesne preparaty uszczelniające pozwalają na prace naprawcze podczas opadów i przy niskich temperaturach.

Uszczelnianie dachu jest pracą niebezpieczną i wymagającą dużych umiejętności, z tego względu należy zlecić to wyspecjalizowanej firmie.

artykuł powstał we współpracy z KedzioraHydroizolacje.pl