Jak prawidłowo dbać o rośliny zielone domowe?

rośliny domowe strączkowscy

Rośliny doniczkowe mogą być pięknym elementem dekoracyjnym w domu. Należy jednak pamiętać, że to żywe organizmy i przez ich wygląd przejawia się ich zdrowie i kondycja. Dlatego dbanie o rośliny, czy też potocznie nazywana ręka do kwiatów to praca długotrwała i wymagająca cierpliwości oraz systematyczna praca. Kwiaty doceniają to, że ktoś o nie dba i spełnia ich potrzeby, wynagradzając to pięknym wyglądem i oczyszczaniem powietrza w domu. Warto mieć w domu przynajmniej kilka zielonych roślin, zarówno w celach dekoracyjnych jak i zdrowotnych.

Jak wybrać odpowiednie rośliny do domu?

Decydując się na założenie domowego ogródka, warto dopasować go nie tylko do wystroju wnętrza, ale także do stylu życia domowników. Zanim dobierze się kwiaty do wyglądu mieszkania, warto przeanalizować zachowania rodziny. To czy często się wyjeżdża, jak długie są wyjazdy, czy jest się raczej ciepło-, czy zimnolubną osobą, a także, czy w razie nieobecności znajdzie się osoba, która będzie doglądać roślinek.

Warto też popatrzeć na mieszkanie pod kątem nasłonecznienia. Niektóre rośliny zielone domowe lubią duże nasłonecznienie, lecz część woli życie w półcieniu. Warto się zastanowić, czy preferuje się rośliny o ozdobnych liściach, czy o bogatych kwiatostanach. Ważną kwestią jest również decyzja o miejscu, w którym znajdować się mają docelowo kwiaty (np. czy są nad kaloryferami). Dopiero precyzując swoje potrzeby i możliwości, należy dobierać kwiaty do estetyki wnętrza. Cóż bowiem z tego, że na południowe okno pasuje kwiat, który nie lubi nasłonecznienia, jeśli zwiędnie na nim bardzo szybko przez nadmiar światła? Decyzja o tym, by rośliny zielone domowe były odpowiednie dla naszej rodziny, jest kluczowa, gdy chodzi o prawidłową pielęgnację. Warto jeszcze zaznaczyć, że niektóre rośliny doniczkowe są trujące dla roślin lub dzieci i to kryterium również należy wziąć pod uwagę.

Nawożenie, nawilżenie, nasłonecznienie

Gdy rośliny zielone domowe zostały już odpowiednio dobrane, należy zadbać o ich prawidłową pielęgnację, aby wspomóc ich aktywny wzrost oraz rozwój. Wiele kwiatów, będąc w ograniczonej przestrzeni doniczki, wymaga nawożenia. Szczególnie kwiaty o dużych kwiatostanach wymagają, aby ich ziemia była bogata w składniki mineralne. Aktualnie nie jest to problemem, sklepy ogrodnicze pełne są wydajnych nawozów do kwiatów zielonych i kwitnących. Warto poczytać o naturalnym środowisku konkretnego kwiatu i wybrać najlepszą dla niego mieszankę lub zdecydować się na taką, która będzie najodpowiedniejsza do największej liczby kwiatów w domu. Odpowiedni nawóz można wytworzyć także z odpadków kuchennych.

Egzotyczne rośliny lubią napar ze skórek bananów – zapewnia bogate źródło mineralne. Część ludzi mieli także skorupki z jajek, tworząc zaprawę wapienną, którą mineralizują glebę w kwiatkach doniczkowych. Z powodzeniem jako nawóz stosuje się fusy z kawy i herbaty – zapewniają one odpowiedni odczyn PH gleby. Część ludzi u roślin zielonych stosuje podlewanie rozcieńczonym piwem lub drożdżami piekarskimi, jednak te metody nie zawsze będą zaakceptowane przez kwiaty, dlatego należy podchodzić do nich z dużą rozwagą. Podlewanie jest kolejnym istotnym czynnikiem rozwoju kwiatów. Rośliny zielone domowe mają w tym temacie szczególne potrzeby – nie zrosi ich deszcz, a zazwyczaj podlewane są twardą, kranową wodą.

Jaka woda jest najlepsza do podlewania kwiatów domowych?

  1. Woda kranowa powinna być odstana, aby odparowały związki gazowe takie jak chlor czy inne uzdatniacze wody. Jeśli jest wyjątkowo twarda, warto kwiaty podlewać wodą z dzbanka filtrującego.
  2. Do podlewania idealnie sprawdza się także woda z gotowania warzyw. Ważne, nie może być to woda z dodatkiem soli, której większe ilości mogą zanieczyścić ziemię w doniczce i zahamować wzrost. Analogicznie wygląda sytuacja gdy chodzi o wodę z gotowania jajek.
  3. Doskonałym źródłem mikroelementów jest także woda z akwarium. Jeśli hoduje się rybki, z powodzeniem można podlewać kwiaty wodą, która pozostała po sprzątaniu ich domu.
    Podlewanie jest niezwykle istotne w kontekście pielęgnacji roślin domowych. Woda w ciepłych pomieszczeniach szybko paruje, jednak jeśli roślina nie jest przystosowana do przebywania w mokrym podłożu, należy podlewać ją oszczędnie i w dużych odstępach czasowych. W momencie zakupu do kwiatów dołączone są specjalne metryczki o specyficznych potrzebach gdy chodzi o wodę.

Trzecim czynnikiem wzrostu, niezbędnym do procesu fotosyntezy jest nasłonecznienie. Najbardziej nasłonecznione jest zawsze południowe i zachodnie okno, najmniej północne i wschodnie. Poziom nasłonecznienia powinien być dopasowany do specyficznych potrzeb konkretnej rośliny. Można go jednak delikatnie zmieniać na konkretnych oknach, stosując rolety czy specjalne zaciemniające okleiny na szyby. Zawsze należy jednak pamiętać, że słońce jest niezbędne do rozwoju rośliny.

Odpowiednie doniczki, przesadzanie – kiedy i w jakim celu?

Istotnym czynnikiem w pielęgnacji są odpowiednie doniczki na kwiaty. Zazwyczaj roślina ma system korzeniowy wielkości korony zewnętrznej. Nie znaczy to jednak, że doniczka powinna być tej wielkości, gdyż korzenie się zwijają i przeplatają. Jednak optymalną sytuacją jest, gdy wraz ze wzrostem rośliny wybiera się coraz większe doniczki, dając przestrzeń dla systemu korzeniowego. Warto jednak pamiętać, że zbyt częste przesadzanie naraża rośliny na urazy w systemie korzeniowym, a po przesadzaniu potrzeba czasu, aby roślina wznowiła swój wzrost.

Najlepszym czasem na przesadzanie jest okres wiosenny, gdy przestaje działać system grzewczy, ale nie jest jeszcze zbyt gorąco lub cieplejsze jesienne dni. Pozwala to roślinie zaadaptować się do nowych warunków bez konieczności walki z innymi czynnikami. Rośliny zielone domowe powinny być przesadzane z powodu wzrostu, jeśli chcemy dopasować je do nowego wystroju, można zakupić specjalne osłonki na doniczki, aby nie narażać roślin na częste przesadzanie. Przesadzanie do większej doniczki powinno wiązać się z wymianą części ziemi oraz z dostarczeniem bogatego w nawozy naturalne kompostu do korzenia rośliny.

Pielęgnacja roślin może wydawać się na początku skomplikowana, ale to zajęcie dające dużą satysfakcję i przyjemność. Ciekawe rośliny domowe znajdziesz na stronie: http://www.straczkowscy.pl/rosliny/rosliny-domowe