Jak dbać o tkaniny dla małego alergika?

tkanina dla małego alergika

Mały alergik w domu to zdecydowanie duży problem. Wrażliwa skóra i skłonność do podrażnień na tle alergicznym to coraz częstsza przypadłość u dzieci, niezależnie od ich wieku. Wysypka, dokuczliwy świąd i pieczenie to najbardziej charakterystyczne objawy alergii skórnej. Dodatkowo, szczególnie u młodszych dzieci, może wystąpić niepokój, bezsenność i płaczliwość. Właściwa pielęgnacja skóry małego alergika, a także wybór odpowiednich tkanin i ich właściwa pielęgnacja mają kluczowe znaczenie dla zdrowia i dobrego samopoczucia maluszka. Stosując zbyt mocne detergenty do prania ubrań, pościeli i ręczników możemy dodatkowo podrażniać bardzo wrażliwą skórę. Dowiedz się, jakie tkaniny najlepiej nadadzą się dla małego alergika i w jaki sposób powinieneś o nie dbać.

Małe dzieci w grupie szczególnego ryzyka podrażnień skórnych

Grubość skóry małego dziecka znacznie się różni od grubości skóry osoby dorosłej – stanowi tylko 20% jej grubości, co oznacza że jest od niej zdecydowanie cieńsza. Jej bariera ochronna, ze względu na strukturę, jest zdecydowanie bardziej ograniczona. To wszystko tłumaczy tę wyjątkową wrażliwość i podatność na podrażnienia. Około piątego roku życia skóra dziecka dojrzewa i staje się coraz bardziej odporna na działanie czynników zewnętrznych. 

Jeśli skóra twojego dziecka przejawia cechy atopowe i alergiczne, powinieneś zacząć o nią szczególnie dbać. Może to wymagać zmiany jadłospisu i wyeliminowania pokarmu zawierającego składniki alergizujące, a także przejrzenia garderoby dziecka pod kątem czynników drażniących, mogących powodować te dokuczliwe objawy. Pamiętaj, że nieleczona alergia skórna przechodzi w alergię wziewną, której powikłaniem jest zazwyczaj astma oskrzelowa i długotrwałe uszkodzenie oskrzeli.

Wybór odpowiednich tkanin to podstawa

W przypadku dzieci ze skłonnością do podrażnień skórnych niezwykle ważny jest świadomy wybór garderoby i wszelkich akcesoriów, które je otaczają i które z ich skórą mają bezpośredni kontakt. Ubrania, pościel, ręczniki, kocyki, a nawet obicia mebli i zabawki powinny zostać prześwietlone przez opiekunów dzieci pod kątem ich składu i barwników użytych do ich produkcji. Świadomy wybór tkanin i dzianin ma w tym kontekście fundamentalne znaczenie. Wiąże się z tym umiejętność czytania informacji dotyczących składu i sposobu pielęgnacji, zawartych na metkach.

Przy wyborze tkanin należy się kierować przede wszystkim składem i zaleceniami pielęgnacyjnymi które producent podaje na metce, a w dalszej kolejności – wyglądem i fasonem. Nieczytanie metek lub brak wiedzy na temat tkanin nie jest rzadkością, zupełnie nie interesujemy się składem tkaniny którą mamy zamiar kupić. Tymczasem, metki przekazują szereg kluczowych informacji na temat tkaniny, zwłaszcza jeśli będzie z nią miał bezpośredni kontakt alergik. Włókna naturalne są najbardziej wskazane, zrezygnujmy z tkanin syntetycznych i sztucznych. Najlepszym rozwiązaniem dla dziecka z objawami alergii skórnej są zatem wyroby z bawełny i jej różnych odmian – muślinu bawełnianego, dzianiny dresowej itd, lnu, jedwabiu, kaszmiru i wełny. W produkcji masowej często produkuje się odzież z tkanin o mieszanym składzie – z naturalnych włókien z domieszką syntetyczną lub sztuczną. Taki zabieg pozwala na zdecydowanie obniżenie kosztów produkcji i, co za tym idzie, na obniżenie ceny zakupu produktu. Jego cena może być na tyle atrakcyjna i konkurencyjna, że konsumenci bez zastanowienia wybierają produkt tańszy, choć gorszej jakości. Mało kto wówczas zastanawia się nad komfortem noszenia takiej odzieży, która nie przepuszcza powietrza i powoduje że skóra się poci. Tkaniny te mogą powodować również reakcje alergiczne na wrażliwej skórze dziecka.

Jak dbać o tkaniny, by nie podrażniać skóry?

Do pielęgnacji tkanin, przeznaczonych do kontaktu z alergiczną skóra dziecka, należy stosować bardzo delikatne środki piorące. Odzież, kocyki, pościel i ręczniki najlepiej prać z użyciem szarego mydła, które jest pozbawione wszelkich dodatków zapachowych i toksycznych barwników. Płyny i proszki do prania przeznaczone dla dzieci najlepiej stosować wyłącznie w razie konieczności, na przykład w przypadku uporczywej plamy. Niezwykle ważne jest bardzo dokładne wypłukanie tkaniny ze wszystkich pozostałości z detergentów i porządne wysuszenie. Jeśli tkanina nie wyschnie do końca i zostanie schowana lekko wilgotna do szafy z ubraniami, po dłuższym czasie może nawet spleśnieć. Pamiętaj również, że zbyt mocne wirowanie prania w pralce może osłabić strukturę tkaniny i zmechacić jej włókno. Nieodpowiednia pielęgnacja i używanie chemicznych środków piorących, a także wybielaczy i odplamiaczy przyczynia się bezpośrednio do niszczenia tkaniny, a pośrednio do podrażnienia wrażliwej skóry dziecka, tym bardziej jeśli ma ono skłonności do alergii i atopii.