Inwerter fotowoltaiczny – czym się kierować w wyborze?

inwerter fotowoltaiczny

Skuteczność instalacji fotowoltaicznej – wbrew temu, co zwykło się sądzić – nie zależy jedynie od parametrów paneli. Bardzo ważny jest również inwerter, czyli falownik. Wielu ekspertów uważa wręcz to urządzenie za najważniejszy element systemu solarnego. Dlatego należy starannie podchodzić do kwestii jego wyboru. Sprawdź, za co odpowiada inwerter i czym się kierować przy zakupie.

Czym jest inwerter solarny i za co odpowiada?

Dlaczego falownik jest nazywany najważniejszym elementem instalacji fotowoltaicznej? Jego znaczenie jest tak duże, ponieważ zamienia produkowany w panelach fotowoltaicznych prąd stały na wykorzystywany w instalacjach elektrycznym prąd zmienny. To tylko jedna, ale niezwykle ważna funkcja, bez której montaż instalacji PV nie ma najmniejszego sensu.

Inwerter zajmuje się również przesyłaniem prądu do sieci budynku. Pomaga monitorować funkcjonowanie systemu oraz zabezpieczać wchodzące w jego skład elementy. Jest urządzeniem, przez które nieustannie przepływa prąd, dlatego musi być bardzo wytrzymały. Ze względu na rolę falownika jego sprawność jest też kluczowa dla wydajności całej instalacji. Zastanawiając się nad jego wyborem, należy brać pod uwagę kilka ważnych czynników.

Typy inwerterów – co wybrać?

Na rynku dostępne są trzy główne typy inwerterów różniących się budową i przeznaczeniem. Są to:

  • mikroinwertery – przeznaczone do współpracy z jednym panelem,
  • inwertery stringowe – przeznaczone dla małych instalacji do 30kW,
  • inwertery centralne – przeznaczone do dużych instalacji, w tym farm fotowoltaicznych o mocy nawet kilkuset kW.

Ponadto ważny jest podział ze względu na połączenie z siecią. W tym przypadku mamy do czynienia dwoma typami falowników:

  • sieciowym (on-grid),
  • wyspowym (off-grid).

Jeśli zamierzasz podłączyć swoją instalację fotowoltaiczną do sieci elektroenergetycznej i zostać prosumentem, będziesz potrzebować inwertera sieciowego. Takie urządzenie odpowiada za oddawanie nadwyżek energii do sieci i ma dostosowane do niej napięcie. Nie nadaje się za to do ładowania baterii. Inwerter wyspowy nie nadaje się za to do połączenia z siecią, za to zwykle ma możliwość ładowania akumulatorów. Dostosowuje napięcie do potrzeb podłączonych urządzeń lub baterii.

Sprawność falownika

Wysoka sprawność decyduje między innymi o tym, że falownik zużywa mniej energii na własne działanie i generuje mniej ciepła. Jest to parametr trudny do określenia, ale niezwykle ważny. Przekłada się bowiem na jakość i wydajność pracy urządzenia.

Warto zwrócić uwagę, że sprawność inwerterów jest zmienna i zależy przede wszystkim od napięcia oraz mocy wytwarzanych przez instalację. Dlatego warto patrzeć nie na sprawność maksymalną, a na sprawność ważoną, która bierze pod uwagę różne warunki pracy. Jest ona oceniana według systemu europejskiego lub tzw. amerykańskiego (CEC). Przy montażu paneli w Polsce lepiej zwracać uwagę na bardziej zbieżny z tutejszymi warunkami parametr europejski.

Moc inwertera i MPPT

Należy również uwzględnić kwestię mocy, a w szczególności MPPT (Maximum Power Point Tracker – śledzenie maksymalnego punktu mocy). Wylicza on idealne obciążenie dla instalacji lub jej części podczas pracy, tak aby mogła produkować jak najwięcej prądu. Dobry układ MPPT jest szczególnie istotny przy nierównomiernym nasłonecznieniu modułów. Najlepsze falowniki mogą dzięki niemu zoptymalizować działanie paneli w celu uzyskania maksymalnej skuteczności.

Jaki inwerter – jedno- czy trójfazowy?

Inwertery fotowoltaiczne różnią się także ilością faz. Jaki wybrać? To zależy od wielkości systemu. Jeśli panele fotowoltaiczne mają łączną moc poniżej 3 kWp, możliwy jest tylko montaż inwertera jednofazowego. Powyżej 3,68 kWp dostępne są tylko falowniki trójfazowe. Swobodny wybór mają tylko inwestorzy, których instalacje fotowoltaiczne mieszczą się pomiędzy tymi wartościami granicznymi. Co wówczas wybrać? Najlepiej poradzić się fachowca, który dopasuje urządzenie do parametrów konkretnej instalacji. Można również wziąć pod uwagę budżet. Falowniki jednofazowe są bowiem znacznie tańsze.

Najlepsze inwertery i panele fotowoltaiczne

Jeśli interesują Cię tylko najlepsze rozwiązania, warto postawić przede wszystkim na sprawdzonego dystrybutora. W moduły fotowoltaiczne i inwerter najlepiej wyposażyć się w specjalistycznej hurtowni, takiej jak Muno. Wówczas możesz być pewien nie tylko jakości urządzeń, ale również rzetelności uzyskanych porad. Dzięki temu Twoja instalacja będzie skuteczna i niezawodna!