Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego na stacji ładowania?

ładowanie samochodu elektrycznego

To, że samochody elektryczne są przyszłością i powoli wypierać będą pozostałe pojazdy, nie budzi żadnych wątpliwości. Pytania pojawiają się w kontekście ich ładowania i kosztów z tym związanych. Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego na stacji ładowania? Sprawdzamy!

Ile kosztuje przejechanie 100 km autem elektrycznym?

Osoby zainteresowane samochodami elektrycznymi są w szczególności zaciekawione, jak kształtują się koszty związane z użytkowaniem tych ekologicznych pojazdów. Auto elektryczne można naładować zarówno na ogólnodostępnej stacji ładowania, jak i w domu, przy czym warto pamiętać, że domowa stacja ładowania samochodów może być tania.

W zależności od wyboru miejsca, koszty będą różne. Dodatkowo cena ładowania uzależniona jest również od takich czynników jak:

  • moc ładowarki,
  • model samochodu elektrycznego i jego podzespoły,
  • akumulator auta,
  • średnie zużycie energii elektrycznej na przejechane 100 km.

W oszacowaniu średniego kosztu związanego z przejechaniem 100 km należy wziąć pod uwagę przeciętne użycie mocy. Kształtuje się ono na poziomie około 15 kWh/100 km, a średnia stawka 1 kWh energii, biorąc pod uwagę wrzesień 2022, to koszt 0,80 zł. Jak widać, koszt przejechania 100 km elektrykiem może wynieść około 12 zł. Porównując to do samochodów benzynowych, których średni koszt przejechania tej samej trasy wynosi mniej więcej 50 zł, widać znaczną różnicę w kosztach.

Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego na stacji ładowania?

Chcąc naładować swój samochód elektryczny na stacji ładowania, należy być przygotowanym na koszty rzędu około 2 zł za 1 kW. Oczywiście trzeba mieć na uwadze, że wpływ na koszty ma samo miejsce, w którym będziemy ładować samochód elektryczny oraz czas, potrzebny do uzupełnienia energii.

Ile kosztuje naładowanie samochodu elektrycznego w warunkach domowych?

Ładowanie samochodu elektrycznego jest również możliwe w domu i warto zaznaczyć, że jest to zdecydowanie korzystniejsza i wygodniejsza opcja, niż korzystanie z publicznych ładowarek. Pamiętać należy, że korzystanie z domowego gniazdka przełoży się na czas ładowania e-samochodu, zdecydowanie go wydłużając.

Warto więc pomyśleć o domowej stacji ładowania pojazdów elektrycznych lub kompaktowym wallboxie, czyli urządzeniu, którego zadaniem jest naładowanie naszych elektryków, szybciej i skuteczniej niż w tradycyjny sposób.

Koszty naładowania samochodu elektrycznego w warunkach domowych kształtują się w okolicach 80 groszy za 1 kW, jednak ich dokładne wartości uzależnione są od posiadanej taryfy oraz warunków umowy z operatorem sieci elektrycznej.

Podsumowując, koszt ładowania samochodu elektrycznego różnić się będzie w zależności od tego, jak będzie on ładowany oraz gdzie zdecydujemy się go „zatankować”. Niezależnie od tego i tak mamy pewność, że wybór pojazdu elektrycznego jest zdecydowanie tańszą opcją niż benzynowego odpowiednika.