Ile kosztuje fotowoltaika?

fotowoltaika

Nieustannie rosnące ceny zużycia energii elektrycznej oraz świadomość ekologiczna, sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na montaż instalacji fotowoltaicznej. Korzystanie z Odnawialnych Źródeł Energii niesie ze sobą wiele dobrego. Dowiedz się, jaki jest całkowity koszt nabycia kompletnego zestawu fotowoltaicznego oraz dlaczego warto w niego zainwestować.

Fotowoltaika – jakie czynniki wpływają na cenę instalacji?

Rozważając możliwość montażu systemu fotowoltaicznego, należy liczyć się z wydatkiem rzędu od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Cena kompletnego zestawu fotowoltaicznego zależna jest między innymi od rozmiaru, ilości zamontowanych modułów, rodzaju i jakości wykonania poszczególnych jego elementów, w tym paneli fotowoltaicznych oraz inwertera. Do tego doliczyć należy oczywiście koszty związane z dokonaniem pomiaru, dostawą, montażem instalacji, podłączeniem elektryki, a także podatkiem VAT. Warto wiedzieć również o tym, że na ostateczną cenę inwestycji wpływa także rodzaj dachu, na którym mają zostać zamontowane ogniwa fotowoltaiczne.

Jeżeli chodzi o koszty eksploatacji systemu fotowoltaicznego, to są one niewielkie. Niemniej jednak uwzględnić tutaj należy systematyczne mycie paneli oraz okresowe przeglądy instalacji. W zależności od indywidualnych potrzeb, niektórzy z właścicieli ekologicznych mini-elektrowni fotowoltaicznych decydują się na wykupienie dodatkowego ubezpieczenia.

Ulga podatkowa na zakup instalacji fotowoltaicznej

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami każdy, kto planuje zakup oraz montaż systemu fotowoltaicznego może skorzystać z ulgi termoizolacyjnej. Polega ona na odliczeniu od postawy obliczenia podatku dochodowego wydatków związanych z realizacją instalacji paneli fotowoltaicznych w budynku mieszkalnym jednorodzinnym. Ulga termoizolacyjna przysługuje podatnikowi, który jest właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego. Więcej informacji na temat dostępnych ulg oraz sposobów finansowania fotowoltaiki znajduje się na stronie ecd.pl.

Jak szybko zwraca się koszt montażu instalacji fotowoltaicznej?

Zakup systemu fotowoltaicznego to jednorazowa inwestycja, która zgodnie z opinią ekspertów zwraca się już po kilku latach od montażu. Niekiedy czas ten może być znacznie krótszy. Dużo tutaj zależy między innymi od właściwie dobranej instalacji, aktualnych cen energii elektrycznej oraz możliwość skorzystania ze wspomnianej wyżej ulgi termoizolacyjnej, której maksymalna kwota wynosi 53 tys. zł.