Cena rekuperacji. Ile kosztuje rekuperator i od czego zależy jego cena?

rekuperacja

Rekuperacja sprawia, że powietrze w naszym domu jest świeże, pozbawione kurzu, owadów i zanieczyszczeń, a przede wszystkim ogrzane w ekonomiczny sposób ciepłem powietrza wywiewanego na zewnątrz. Jaki rekuperator wybrać? Jaka jest cena rekuperacji?

Rekuperator ścienny, rekuperator pokojowy, rekuperator obrotowy czy z odzyskiem wilgoci. Wybór urządzeń jest tak duży, że nietrudno się pogubić. Gdy dodamy do tego kluczowe parametry m.in. wymienników wymiennika ciepła, układu odzysku ciepła, wentylatorów czy filtrów możemy stanąć przed nie lada wyzwaniem! Który wentylator rekuperator będzie najlepszy do naszego domu? Oto rzeczy, o których warto pamiętać.

Rekuperator powietrza – jak dobrać urządzenie?

Przed zakupem rekuperatora warto zadać sobie pytanie czy jesteśmy gotowi na generalny remont. Pełen system rekuperacji wymaga bowiem rozprowadzenia po budynku instalacji kanałów nawiewno wywiewnych, co może być uciążliwe dla domowników. Z tego też względu najlepiej jest pomyśleć o rekuperacji jeszcze przed lub w czasiena etapie budowy domu.

Z mniejszą ingerencją wiąże się montaż rekuperatora pokojowego nazywanego także ściennym czy kompaktowym. Niestety, pracują one mniej wydajnie niż tradycyjne choćby dlatego, że działają jedynie w pomieszczeniu, w którym się znajdują. Wentylator ścienny z odzyskiem ciepła będzie jednak dobrym rozwiązaniem dla osoby, która poszukuje rekuperatora do mieszkania.

Rekuperator z odzyskiem wilgoci, nazywany też entalpicznym, polecany jest osobom, które szczególnie wrażliwe są na suche powietrze. Zimą jest to duży problem w wielu ogrzewanych pomieszczeniach. Rekuperator entalpiczny pozwala zwiększyć komfort poprzez wyższą wilgotność względną powietrza.

Niezależnie od rodzaju rządzenia jaki rodzaj rekuperatora wybierzmy, jego zakup rekuperatora powinien być poprzedzony wykonaniem stosownego projektu, który pozwoli ocenić jakiego urządzenia potrzebujemy. Rekuperator dobiera się m.in. w oparciu o powierzchnię budynku czy liczbę domowników. Więcej informacji na temat rekuperatorów znajdziesz na https://www.defro.pl/k,65,rekuperatory.html.

Rekuperator koszt

Rekuperator może kosztować zarówno kilka, kilkanaście, jak i kilkadziesiąt tysięcy złotych. Wiele zależy m.in. od mocy urządzenia oraz jego rodzaju. Może to więc być 8 tys. zł lub 25 tys. zł. Jeśli chodzi o cenę całego systemu wentylacyjnego wraz z montażem jest to wydatek od kilkunastu tysięcy złotych do ok. 35 tys. zł. Wiele w tym przypadku zależy od typu i sposobów rozprowadzania przewodów wentylacyjnych i modelu urządzenia.

Kupując rekuperator warto zainwestować w wysokiej jakości urządzenie od sprawdzonego producenta. Rekuperator jest bowiem inwestycją na lata a, jak się szacuje, więcej niż 60-70% proc. życia spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach.

Rekuperator jest rozwiązaniem nie tylko ekologicznym, które pozwala ograniczyć straty ciepła i spełnić lokalne i europejskie regulacje dotyczące charakterystyki energetycznej budynków. Przede wszystkim przyczynia się do wzrostu poczucia komfortu, poprawy zdrowia poprzez zmniejszenie ilości kurzu, pyłków czy pleśni w powietrzu co jest istotne także w przypadku osób borykających się z chorobami pulmonologicznymi, laryngologicznymi czy alergiami.