Dywan dla alergika – jaki będzie najlepszy?

dywan dla alergika

Jesteś alergikiem? Zastanawiasz się, jaki dywan będzie najlepszy do Twojego mieszkania? Dowiedz się, na co zwracać uwagę przy wyborze tego elementu wystroju wnętrza i jakich materiałów unikać.

Dywan – siedlisko alergenów dla alergika

Wiele osób uważa, że osoby borykające się z alergią za wszelką cenę powinny unikać tkanin w swoich domach i mieszkaniach. Osadzający się na nich kurz i gromadzące się roztocza mogą być źródłem wielu alergenów, które wywoływać mogą silną reakcję alergiczną. Nic bardziej mylnego. Odpowiednio dobrane dywany mogą nie tylko zdobić przestrzenie uczęszczane przez alergików, ale i działać jak filtr, który zapobiega nadmiernemu unoszeniu się drobinek alergenów w powietrzu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze dywanu dla alergika?

Decydując się na zakup dywanu do pomieszczeń, w których przebywają alergicy uwagę należy zwrócić przede wszystkim na materiał, sposób wykonania, a także wysokość runa.

Materiał

W przypadku materiału, bez wątpienia, najlepiej sprawdzą się włókna syntetyczne. Nie powinny być one łączone z wełną i jedwabiem, gdyż nawet najmniejszy dodatek tego typu materiałów może być źródłem objawów alergii. W materiałach naturalnych znacznie szybciej i chętniej gromadzą się nieproszeni goście, jakimi są roztocza. Syntetyczne włókna posiadają często właściwości elektrostatyczne. Dywany syntetyczne nie zawierają białek i celulozy, a także nie chłoną wilgoci. Oznacza to, że są mniej podatne na akumulację kurzu, a także zdecydowanie łatwiejsze w codziennym utrzymaniu. Najlepszym rozwiązaniem dla alergików będą zatem dywany wykonane z poliestru, polipropylenu bądź akrylu.

Sposób wykonania

Przy wyborze dywanów uwagę należy zwrócić również na sposób ich tkania. Dla alergików najlepszą opcją będą dywany tkane na płasko, czyli tzw. dywany sisal. Gromadzą one zdecydowanie mniej zanieczyszczeń, a także są zdecydowanie łatwiejsze w utrzymaniu czystości.

Wysokość włosia

Nie bez znaczenia jest również wysokość włosia dywanu. Najlepiej sprawdzą się te, które nie przekraczają 12 milimetrów długości włosia. Z dywanów typu shaggy zdecydowanie trudniej jest usunąć zanieczyszczenia. Włókna gromadzą w sobie bardzo duże ilości kurzu i pyłów, które przy każdym ruchu mogą być uwalniane do powietrza.

Jak dbać o dywan, by był bezpieczny dla alergika?

Sam wybór odpowiedniego dywanu to jedynie połowa sukcesu. Istotna jest również jego późniejsza pielęgnacja. Dywany należy przede wszystkim często odkurzać. Pozwala to na zdecydowane ograniczenie kurzu, roztoczy, pierwotniaków, a także bakterii i wirusów. Co jakiś czas powinno się również wystawiać dywan na działanie wysokich temperatur. Jeśli dywan nadaje się do wyprania, warto zrobić to w bardzo wysokiej temperaturze (około 70-80 stopni). W zimie dywan można na jakiś czas wystawić na silny mróz. Do prania dywanu można użyć również pary wodnej oraz specjalnie przeznaczonych do eliminowania roztoczy preparatów. Jednym z najlepszych rozwiązań będzie również skorzystanie z usług profesjonalnych pralni chemicznych, które nie tylko odświeżą wygląd dywanu, ale usuną z jego powierzchni alergeny.