Drewniany taras – marzenie do spełnienia

taras drewniany

Dla wielu osób taras drewniany wokół domu to jedno z większych marzeń. Oczywiście sprawa jest o tyle skomplikowana, że na to rozwiązanie może się zdecydować osoba, która ma jednorodzinną zabudowę. Użytkownik bloków będzie miał z tym problem. Chyba, że akurat ma gdzieś nieopodal ogródek warzywno-owocowy i jest on na tyle obszerny, że pomieści małą zabudowę i wspomniany taras. Wracając więc do początkowej kwestii – jest to marzenie i niewątpliwie wiele osób dąży do tego, żeby je zrealizować.

Jeżeli rzeczywiście myślimy o tym, żeby zamontować drewniany taras wokół domu, upewnijmy się, do czego będzie nam służył. Chodzi o to, czy będziemy mieli odpowiednio dużo czasu, aby z niego skorzystać. Na przykład w ciepły poranek, pijąc na nim kawę lub w ciepły wieczór – chłodny napój. Innymi słowy – czy na tym etapie życia, na jakim jesteśmy – będzie on nam niezbędny. Chyba, że bez względu na to, interesuje nas estetyczne i ciekawe wykończenie dookoła budynku – wtedy rzecz jasna nie ma to większego znaczenia, że czy większość czasu spędzamy w podróżach zawodowych, czy na miejscu.

Taras drewniany – przyjazne rozwiązanie

Osoby, które decydują się na taras drewniany, bardzo często zwracają uwagę na fakt, że to niezwykle przyjazne rozwiązanie. Szczególnie w ciepłe dni – drewno się nagrzewa i chodzenie po nim jest wyjątkowo przyjemne. Szczególnie jeżeli robimy to bosymi stopami. Trudno sobie wyobrazić coś efektowniejszego. Oczywiście każdy będzie zwracał uwagę na gatunek drewna. Rzeczywiście ma on tutaj znaczenie. Po pierwsze dlatego, że taras będzie na zewnętrz, zatem więcej czynników będzie miało wpływ na jego wygląd i funkcjonalność niż gdyby był w środku domu. Tutaj potrzebna jest rozmowa w stolarni, z odpowiednimi i doświadczonymi rzemieślnikami, zebranie informacji na temat gatunków drzew – i tych rodzimych i tych egzotycznych, żeby podjąć najlepszą decyzję.

Jakość drewna ma znaczenie

Na pewno nie można w tym zakresie oszczędzać. Decydując się na taras z drewna dobrze jest podjąć właściwe decyzje, a w sumie zdawać sobie sprawę, że od tego sporo zależy. Owszem – jakość drewna jest ważna, jak również odpowiedni impregnat. Musimy wiedzieć, że decydując się na tego rodzaju taras, jesteśmy w stanie w następnych latach, sami o niego zadbać. Tym bardziej, że nie wymaga on najczęściej całkowitej renowacji, a jedynie punktowych, ewentualnych napraw. I najczęściej będą one skupione wokół zabezpieczenie drewna. Jeżeli taras będzie często użytkowany, co zrozumiałe, wierzchnia warstwa będzie się ścierać i trzeba będzie od czasu do czasu o nią zadbać.

Wieczorna lampka wina

Nie jest to jednak zbyt duży wysiłek, a efekt pięknego tarasu z drewna będzie nam towarzyszył, ilekroć się na nim pojawimy lub zaprosimy gości na wieczorną lampkę wina.