Wielu inwestorów planujących budowę domu stoi przed koniecznością doboru odpowiedniego materiału na ściany wewnętrzne i zewnętrzne. Jednym z najczęściej wybieranych produktów są bloczki silka. Wytworzone na bazie piasku, wapna i wody białe silikaty cieszą się bardzo dużą popularnością, łącząc w sobie liczne zalety, lecz także pewne wady.
Dlaczego warto budować dom z bloczków silka?
Bloczki silka to jeden z najbardziej wytrzymałych materiałów budowlanych, stosowanych do wznoszenia ścian. Charakteryzują się precyzyjnymi wymiarami, które umożliwiają wykonanie niezwykle równych płaszczyzn. Są one twardsze od ceramiki, dodatkowo samoczynnie utwardzając się w trakcie kontaktu z powietrzem. To produkt w pełni naturalny, który nie wytwarza żadnych szkodliwych substancji, a tym samym jest przyjazny dla środowiska i mieszkańców. Choć należy on do najcięższych dostępnych na rynku budulców, jednocześnie gwarantuje doskonałą izolacyjność akustyczną – sprawdzi się zwłaszcza w okolicach ruchliwych dróg czy przedsiębiorstw generujących duży hałas. Dzięki zawartości wapna bloczki silka posiadają zasadowy odczyn, który minimalizuje ryzyko rozwoju pleśni i grzybów. Cechują się one także najwyższą odpornością na ogień, ograniczając straty wywołane pożarem. Odpadki z bloczków pozostałe po budowie czy też stare elementy silikatowe z rozbiórki można z powodzeniem poddać recyklingowi.
Jakie są negatywne cechy bloczków silikatowych?
Choć bloczki silka to materiał, który posiada niezwykle dużo zalet, warto wspomnieć także o pewnych wadach tego budulca. Są one wyjątkowo ciężkie, wymagając sporo sił i zaangażowania od ekipy wykonującej ściany, a także obfitego zwilżania w trakcie ich układania. Choć są bardzo wytrzymałe, cechują się również sporą kruchością, a ryzyko ich uszkodzenia w transporcie jest większe, niż w przypadku pustaków ceramicznych. Z uwagi na ich twardość narzucają konieczność zachowania precyzji w czasie obróbki – późniejsze wyrównanie ewentualnych niedoskonałości czy szlifowanie ścian sprawia dużo problemów. Ponadto ze względu na zróżnicowane parametry i pracę, nie można łączyć ich z innymi materiałami do budowy ścian w obrębie jednego obiektu.