Agregaty do elewacji – jakie wybrać?

Agregat do elewacji

Ręczne malowanie elewacji budynku może zająć sporo czasu, a powtarzalność wykonywanych przy tym ruchów może poważnie nadwyrężyć kręgosłup. Są to dwa ważne powody, dla których warto korzystać z agregatów malarskich. Tutaj rodzi się jednak pytanie – jakie urządzenia wybrać? Poniżej zamieściliśmy kilka wskazówek, którymi należy kierować się przy wyborze agregatu.

Polecani producenci agregatów malarskich

Do czołowych producentów tego typu urządzeń należą przede wszystkim Wagner, Titan i Graco.

Agregaty opatrzone logiem firmy Wagner to sprzęt zarówno dla profesjonalistów, jak i hobbystów. Cechują się zastosowaniem nowoczesnych technologii i wysoką jakością wykonania, dzięki czemu znalazły uznanie na całym świecie, a sama firma działa w ponad 50 krajach.

Titan swego czasu zrewolucjonizował rynek, wprowadzając swój nowatorski model Titan 440. Aktualnie ta amerykańska firma produkuje wytrzymałe agregaty dobrej jakości, które można kupić w przystępnej cenie.

Graco produkuje agregaty przeznaczone dla profesjonalistów – cechują się one dużą wytrzymałością i wydajnością oraz niskimi kosztami eksploatacyjnymi. Z urządzeniami tej marki wiążą się jednak spore koszty wstępne – ceny tego sprzętu są dość spore.

Oprócz wymienionej wyżej trójki wartymi uwagi producentami są także Dedra, Bosch, Black&Decker czy Speeflo.

Parametry, którymi należy kierować się przy wyborze agregatu

Agregaty do elewacji, jak każdy sprzęt tego typu, cechują się wieloma parametrami. Do najważniejszych z nich należą:

Metoda napędzania

Wybierając agregat do malowania elewacji, trzeba upewnić się, że jest on napędzany pneumatycznie. Urządzenia membranowe nie poradzą sobie bowiem z farbami elewacyjnymi, które są znacznie cięższe niż m.in. akryle czy emulsje stosowane wewnątrz. Zresztą agregaty membranowe są dość ograniczone pod względem wydajności, przez co trudno byłoby pomalować nimi cały dom – nadają się przede wszystkim do zastosowań hobbystycznych i malowania mniejszych powierzchni.

Wydajność i ciśnienie pracy

Oba te parametry mają bezpośrednie przełożenie na to, jakie rodzaje farb mogą być nimi rozprowadzane. Lekkie farby olejne można nakładać agregatem o wydajności 0,7-1,25 l/min i ciśnieniu pracy 100-200 bar. Akryle, emulsje i lateksy wymagają przynajmniej 1,25-1,8 l/min i 200-230 b.

Natomiast agregaty do malowania elewacji powinna cechować wydajność ok. 3 l/min i przynajmniej 230 b ciśnienia. Do cięższych farb (np. antykorozyjnych lub przeciwpożarowych) i szpachli akrylowych potrzeba zaś będzie przynajmniej 5 l/min i 230+ b.

Przekrój dyszy i kąt natrysku

Kolejnym ważnym parametrem, od którego zależą rodzaje obsługiwanych farb, jest średnica wewnętrzna dyszy. Oto zestawienie średnicy z obsługiwanymi farbami:

  • 0,009” do 0,013” — farby chlorokauczukowe, poliuretanowe i poliwinylowe,
  • 0,011” do 0,015” — farby olejne,
  • 0,013” do 0,017” — farby gruntowe i akrylowe,
  • 0,013” do 0,021” — farby lateksowe,
  • 0,025” + — farby epoksydowe i elewacyjne,
  • 0,043” + — szpachle akrylowe, ciężkie farby antykorozyjne i przeciwpożarowe.

Dodatkowo istotnym parametrem jest również kąt natrysku. Pozwala on bardzo łatwo określić rzeczywistą szerokość pasa natrysku – wystarczy podaną wartość pomnożyć przez 5. Trzeba  przy tym jednak pamiętać, że kąt ten jest podawany dla 25-centymetrowego oddalenia od malowanej powierzchni i z założeniem, że agregat jest użytkowany prawidłowo.

Oba przytoczone tutaj parametry dysz podaje się na nich w formie  pojedynczego, trzycyfrowego oznaczenia. Pierwsza cyfra informuje o kącie, a pozostałe dwie o przekroju. Dla przykładu dysza z oznaczeniem 515 rozprowadzałaby farbę pod kątem 50°, a jej średnica wynosiłaby 0,015”.

Niezwykle ważny przy dobieraniu dysz jest fakt, że nie mogą być one dowolnie dobierane do agregatu – każdy agregat malarski ma określoną maksymalną dopuszczalną średnicę stosowanej dyszy. W razie niedostosowania się do tego zalecenia i przyłączenia zbyt dużej dyszy, ryzykuje się uszkodzeniem pompy i sporymi kosztami związanymi z jej wymianą.

Agregat Firmy Wagner

Kiedy warto sięgnąć po agregat malarsko-tynkarski?

Odpowiedź jest bardzo prosta – jeśli oprócz malowania chcemy nakładać tynk przy użyciu tego samego agregatu. Odpowiednio mocne urządzenie nie tylko poradzi sobie z nawet najcięższymi farbami, ale może też być wykorzystane do nakładania tynków elewacyjnych (tynków strukturalnych), renowacyjnych, mas bitumicznych, zapraw ogniochronnych czy gruntowania. Oczywiście trzeba liczyć się z wyższą ceną urządzenia do tynku. Nadal będzie to jednak taniej niż dwa osobne agregaty. Opcja ta jest szczególnie polecana w przypadku profesjonalnych ekip zajmujących się pracami wykończeniowo-remontowymi.

Podsumowanie

Malowanie elewacji budynku metodą natryskową nie tylko przyspieszy pracę, ale też pozwoli znacznie łatwiej kontrolować grubość warstwy, w jakiej nakładany jest materiał. Nowoczesne agregaty nakładają farby, tynki, masy bitumiczne i inne zaprawy bez użycia powietrza, co pozwala zaoszczędzić znacznie więcej materiału. Warto przy tym korzystać z maszyn mogących współpracować z szeroką gamą materiałów – dzięki temu oprócz farby, będzie można zastosować je do rozprowadzania np. tynków elewacyjnych i innych prac wykończeniowo-remontowych.