Wiercenie w betonie – techniki

wiercenie w betonie

Beton, ze względu na swoje właściwości, jest jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów w budownictwie. Charakteryzuje się trwałością, wytrzymałością na czynniki zewnętrzne, a także wszechstronnym zastosowaniem. Chcąc poprawić instalację wodno-kanalizacyjną wykonaną z tego materiału, trzeba wykonać w nim odwierty. Firmy oferujące wiercenie w betonie w mieście Kraków wykorzystują technikę diamentową. Jakie są metody wykonywania odwiertów w betonie i czym się charakteryzują?

Podstawowe techniki wiercenia w betonie

Do niedawna najczęściej spotykaną techniką wykonywania otworów technicznych w betonie było wiercenie udarowe. Zasada działania urządzeń tego typu polega na ruchu posuwisto-zwrotnym. Elementy generujące udar, czyli uderzenia, przekazują siłę na wiertło, które z kolei oddaje ją na materiał np. beton. Wyróżniamy urządzenia udarowe działające w oparciu o pneumatykę i hydraulikę. Bez względu na rodzaj sprzętu, ta technika ma liczne wady. Pierwszą z nich jest generowanie dużych ilości pyłu. Ponadto podczas pracy jest bardzo głośno. Najgroźniejsze są jednak pęknięcia spowodowane m.in. drganiami, które przenoszą się na konstrukcję budynku. Dodatkowo, udarowe wiercenie w betonie charakteryzuje się umiarkowaną precyzją. Z tego powodu wykorzystanie tej techniki jest mocno ograniczone.

Wiercenie w betonie – technika diamentowa

Diament jest najtwardszym minerałem na świecie. Nic dziwnego, że wykorzystuje się go do wykonywania precyzyjnych otworów w bardzo twardych materiałach. Przedsiębiorstwa oferujące wiercenie w betonie w mieście Kraków wykorzystują właśnie tę technikę. Co warto o niej wiedzieć? Krawędź tnąca wiertła lub koronki jest pokryta pyłem diamentowym. Takie rozwiązanie umożliwia wiercenie nie tylko w betonie, ale również w tak zwanym żelbetonie, a nawet asfalcie. W trakcie wykonywania otworów, ilość pyłu jest ograniczona do minimum. Dlaczego jest to takie istotne? Przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa, a także ograniczenia zakresu prac porządkowych.

Kolejną zaletą jest brak drgań, które mogłyby naruszyć konstrukcję budynku, bez względu na to czy mamy do czynienia z zabytkową kamienicą, czy nowoczesnym apartamentowcem. Wiercenie przy wykorzystaniu techniki diamentowej jest po prostu bezpieczniejsze. Kolejnym plusem jest niski poziom hałasu i szybsze postępy w pracy. Firmy oferujące wiercenie w betonie w mieście Kraków i okolicach wykonują otwory o średnicy nawet 700 mm. Oznacza to, że mogą one posłużyć nie tylko jako otwory na instalacje wodno-kanalizacyjne, ale również do systemu wentylacji oraz kanałów rurowych.