Strugarki czterostronne – o czym pomyśleć przed montażem?

strugarka

Jest kilka nieoczywistych rzeczy, o których warto pamiętać przed zakupem i montażem strugarki czterostronnej. Dotyczą one transportu, wymiarów. Zanim do nich przejdziemy, pokrótce przypomnimy, czym jest tego typu sprzęt i do jakiego typu prac służy.

Czym są strugarki czterostronne?

Strugarki czterostronne strugają drewno jednocześnie z czterech stron. W efekcie mamy równy kawałek drewna w obrabianych płaszczyznach. Strugarka tego typu nadaje się świetnie do wyrównywania długich desek, produkcji listew etc. Wysoka precyzja i szybkie tempo pracy sprawiają, że znajduje zastosowanie w wielu zakładach pracy.

Wymiary strugarki

Przed zamontowaniem (a właściwie przed zakupem) trzeba znaleźć informacje o wymiarach maszyny. Jeśli istnieje cień wątpliwości, czy miejsca starczy na korzystanie z urządzenia, warto zapytać o to producenta. Należy pamiętać także, że minimalne wymiary powierzchni do korzystania z maszyny niekoniecznie idą w parze wymiarami, które pozwalają na wygodną i ergonomiczną pracę.

Jeśli w umowie wybraliśmy transport po naszej stronie, sprawdźmy także, jaki jest rozmiar zapakowanego sprzętu. Może on się różnić – także z powodu zabezpieczeń związanych z bezpieczeństwem w podróży.

Nie tylko wymiary samej strugarki są ważne. Liczy się także usytuowanie maszyn. Nie będzie ekonomiczne, gdy przy najczęściej powtarzalnych procesach pracownik będzie musiał biegać od krańca do krańca zakładu, zamiast przechodzić z obrabianym materiałem (lub go przekazywać) do maszyny znajdującej się obok.

Stół – solidność to podstawa

Strugarki czterostronne sprzedawane są razem ze stołem, na którym pracuje urządzenie. Przed zakupem zwróćmy uwagę na jego solidność. Po pierwsze musi być on stosunkowo mocny. Druga kwestia to otarcia i drobne uszkodzenia mechaniczne. Zwiększyć wytrzymałość stołów możemy poprzez zakupienie tego sprzętu u producenta, który sprzedaje je w wersji chromowanej. Pamiętajmy także, że  odpowiednio wypolerowana powierzchnia stołu zmniejsza tarcie przedmiotu obrabianego i obciążenie napędu posuwu.

Skoro wspomnieliśmy o masie własnej – sprawdźmy, czy podłoga w naszym zakładzie jest przystosowana do znacznych obciążeń i jest równa. Zastanówmy się również czy nie zakupić wcześniej akcesoriów i części zamiennych u producenta- np. zapasowej głowicy, frezu podcinającego etc.

Króćce odciągowe

Strugarki posiadają króćce odciągowe, dzięki którym możemy podłączyć odciągarki do trocin. Są one bardzo potrzebne, ponieważ przy ciągłej produkcji powstaje mnóstwo odpadów drewnianych. Odciągarki zadbają zarówno o sprzęt (jego stan) jak i zdrowie pracowników.

Co istotne – jeśli posiadamy już tego typu sprzęt, sprawdźmy jego parametry, aby nie okazało się, że jest niekompatybilny ze strugarką. Przy zakupie nowego – analogicznie – zróbmy to samo.

Fachowa pomoc w dobraniu maszyn stolarskich: Strugarka Czterostronna.