Pellet drzewny – co warto o nim wiedzieć?

pellet drzewny

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że wydobycie węgla i wykorzystywanie do go ogrzewania swoich domostw nie jest korzystne dla naszego środowiska. W trakcie spalania węgla drzewnego do środowiska przedostają się bardzo duże ilości dwutlenku węgla, które nie tylko zanieczyszczają powietrze, ale równocześnie są jednym z czynników globalnego ocieplenia. Na szczęście powstała skuteczna alternatywa dla węgla drzewnego – pellet drzewny.

Czym jest pellet drzewny?

Pellet drzewny to zarówno ekologiczna, jak i korzystna pod względem ekonomicznym alternatywa dla paliw, które tradycyjnie wykorzystuje się do ogrzewania pomieszczeń. Pellet drzewny, o którym mowa w tym artykule, posiada najwyższą wartość energetyczną. Jest dostępny w formie granulatu o kilkumilimetrowej średnicy. Wytwarzany jest z różnego rodzaju biomasy: może to być drewno z upraw energetycznych lub odpadów drewna z tartaków czy zakładów stolarskich. Do jego produkcji najczęściej wykorzystuje się drewno sosnowe, które pozbawione jest sztucznych dodatków.

Pellet drzewny powstaje pod wpływem sprasowania odpadów drewna pod bardzo wysokim ciśnieniem. Warto zauważyć, że do jego produkcji nie wykorzystuje się osobnych drzew, a jedynie elementy, które pozostają po produkcji innych elementów drzewnych.

Zalety pelletu drzewnego

Dlaczego warto zdecydować się na korzystanie z pelletu drzewnego np. w celu ogrzewania swojego domu? Pellet to biopaliwo, które charakteryzuje się wieloma zaletami, jak:

  • niska emisja dwutlenku węgla w trakcie spalania;
  • bezpieczeństwo dla środowiska – podczas jego produkcji nie wytwarzają się szkodliwe substancje;
  • bezpieczeństwo i wygoda w transporcie, jak i przechowywaniu – pellet zazwyczaj transportuje się w 15-litrowych workach. Zajmuje znacznie mniej miejsca niż węgiel czy drewno opałowe;
  • wysoka wartość energetyczna – pellet jest nie tylko wydajny, ale i pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy;
  • łatwość w korzystaniu.

Jeśli interesuje Cię zakup pelletu drzewnego, przydatne informacje wraz z korzystną ofertą znajdziesz na stronie: https://envun.pl.