Oświetlenie łazienki – jaką lampę warto wybrać?

Oświetlenie łazienki

Łazienka to pomieszczenie, w którym zazwyczaj nie ma okien, a więc dostępu do naturalnego światła. Z drugiej strony przygotowując się do wyjścia, kobiety malują się w tym wnętrzu, dlatego też jego oświetlenie jest niezwykle istotne. Powinno być ono z jednej strony funkcjonalne, z drugiej zaś estetyczne. Z tego powodu warto postawić na kilka lamp w łazience, aby móc zarówno wykonać perfekcyjny makijaż, jak i zrelaksować się wieczorem leżąc w wannie. Jakie lampy warto wybrać do takiego wnętrza? Podpowiadamy.

Oświetlenie główne łazienki

Pierwszym typem lampy, która powinna znaleźć się w łazience, jest ta, pełniąca w tym pomieszczeniu rolę głównego oświetlenia. Przydaje się ona podczas standardowego korzystania w ciągu dnia z tego wnętrza, a także podczas jego sprzątania. W tym celu najlepiej sprawdzają się tak zwane oczka oraz plafoniery. Montuje się je na suficie, dzięki czemu zapewniają równomierne, rozproszone światło w całej łazience. Dodatkowo są bardzo uniwersalne, ponieważ pasują zarówno do wnętrz urządzonych w stylu klasycznym, nowoczesnym, a nawet glamour. Ich ogromną zaletą jest również łatwość czyszczenia, spowodowana prostą konstrukcją tych elementów.  

Oświetlenie funkcyjne łazienki

Najważniejszym oświetleniem funkcyjnym łazienki jest to, które znajduje się w pobliżu lustra. Jeżeli zdecydowaliśmy się na tradycyjne lustro, warto zamontować nad nim lub obok niego doświetlające kinkiety. Dzięki temu, na przykład wykonując makijaż, będziemy mieli pewność, że nie zaliczymy żadnej wpadki związanej ze źle dobranym kolorem podkładu czy korektora, spowodowanym złym oświetleniem w łazience.  

Obecnie na rynku znajdziemy również lustra łazienkowe, które są już podświetlane i mają np. w ramie umieszczone zintegrowane diody. Modele te przypominającą nieco te rodem z Hollywood. Jest to świetna alternatywa dla wiszących kinkietów, które bardzo często inwestorzy montują na złej wysokości i pod nieprawidłowym kątem, co powoduje odbijanie się światła, przez co razi ono użytkownika łazienki. Lustra podświetlane eliminują ten problem, emitując światło zbliżone do dziennego, dzięki czemu znacznie łatwiej będzie nam wykonać makijaż. Takie modele znajdziemy na przykład na stronie https://abanet.pl/193-lustra-lazienkowe-podswietlane.

Oświetlenie dekoracyjne łazienki

Wybierając oświetlenie do łazienki, można postawić również na lampy, których zadaniem będzie dekoracja tego pomieszczenia. Najczęściej tego typu modele montowane są w strefie relaksu, a więc koło wanny lub nad natryskiem. Mogą mieć one formę punktowych źródeł światła lub ledowej listwy. Decydując się na takie rozwiązanie, warto jednak postawić na modele odporne na wilgoć lub właściwie je zabezpieczyć.