Na czym polega profesjonalne zgrzewanie tkanin?

zgrzewanie tkanin

Zgrzewanie tkanin to proces, który wykonuje się w przetwórniach materiałów. Jest on podobny do procesu laminacji, obydwa mają za zadanie połączenie ze sobą dwóch kawałków materiałów lub tkanin. Pozwala on również na wtłaczanie różnych wzorów na powierzchni materiałów, z którymi pracujemy.

Czym jest soniczne zgrzewanie tkanin?

Soniczne zgrzewanie tkanin to proces, w którym tkaniny łączy się ze sobą przy pomocy ultradźwięków. Efekt tego rodzaju pracy jest bardzo estetyczny i przyjemny dla oka. Ultradźwięki to nic innego jak drgania, których częstotliwość jest bardzo wysoka. Dzięki nim można wykonać zgrzewy bez użycia innych materiałów scalających. Połączenie, które otrzymujemy w efekcie, jest mocne i trwałe, cechuje się wysoką jakością i długą żywotnością. Dodatkowym atutem, który nadaje produktowi finalnemu atrakcyjności, jest możliwość wyciskania na zgrzewach różnych wzorów i tłoczeń.

Zgrzewanie tkanin metoda soniczną jest popularne w branży odzieżowej, obuwniczej i meblowej. Coraz więcej branż korzysta z tego rodzaju sposobów łączenia materiałów, ponieważ są szybkie i proste, a dodatkowo ograniczają wydatki związane ze wdrażaniem i stosowaniem.

Do czego stosuje się ultradźwiękowe zgrzewanie tkanin?

Zgrzewanie tkanin metodą soniczną jest szczególnie popularne w przypadku materiałów syntetycznych. Muszą one mieć przynajmniej 60% zawartości tkanin syntetycznych. Polega ona na łączeniu, zgrzewaniu i tłoczeniu wzorów na różnego rodzaju materiałach. Proces nie wymaga wykorzystywania dodatkowych spoiw w postaci nici czy klejów. Tego rodzaju zastosowanie możemy zaobserwować przy przeróżnych tłoczeniach na obrusach, materiałach, roletach.

Świetnym przykładem, do którego użyte zostało zgrzewanie tkanin, jest plandeka. Aby proces był trwały, należy korzystać z najwyższej jakości urządzeń, które zapewniają profesjonalne wykończenie i trwałość.

Jakie parametry należy wziąć pod uwagę przy wyborze zgrzewarki?

Bardzo ważnym parametrem jest szerokość zgrzewu, która będzie różna dla poszczególnych rodzajów tkanin i materiałów. Aby to rzeczywiście miało znaczenia, sami najpierw musimy zmierzyć i zdecydować, jakie wymiary finalnie powinien osiągnąć nasz projekt. Jednym z najpopularniejszych rozmiarów zgrzewów jest ten o szerokości 30 mm. Jest on najbardziej uniwersalny i nada się do różnego rodzaju zastosowań. Pozwala również na zamontowanie oczek, które posiadają zazwyczaj uśredniony, wystandaryzowany rozmiar. Musimy wziąć też pod uwagę czynniki zewnętrzne, którym będzie poddany zgrzew. Jest to przede wszystkim temperatura powietrza oraz jego wilgotność, nasłonecznienie oraz przede wszystkim to, czy chcemy zamontować materiał na zewnątrz, czy też w pomieszczeniu.

Zgrzewarki operują różnymi technologiami, które dopasowuje się do potrzeb klienta oraz używanych materiałów. Możemy stosować maszyny, które działają za pośrednictwem rozgrzanego powietrza, klinów, impulsów elektrycznych, ultradźwięków czy częstotliwości. Najczęściej stosowane są te, które wykorzystują do pracy wysoką temperaturę, czyli np. rozgrzane powietrze lub gorący klin.

Ważny jest również komfort pracy z konkretnym rodzajem zgrzewarki. Nowoczesne technologie pozwalają na bezgłośną pracę urządzeń, która jest zdecydowanie bardziej przyjazna pracownikom. Mogą oni lepiej skupić się na wykonywaniu pracy i kontroli jakości, ponieważ hałas może być głównym czynnikiem zmęczenie i popełniania błędów.

Zgrzewanie tkanin — jak konserwować urządzenia?

Przede wszystkim istotne jest regularne serwisowanie przez profesjonalistów. Najlepiej serwisy przeprowadzać u producenta, który jest wyspecjalizowany w konkretnych modelach, a pracownicy kompleksowo przeszkoleni. Konieczne są również terminowe przeglądy, które pozwolą wykryć ewentualne zaniedbania lub usterki. Jest to szczególnie ważne w momencie, gdy obowiązuje nas gwarancja na urządzenie. Warto również stosować się do zaleceń producenta i często czyścić wlot maszyny.