Kiedy potrzebny jest remont dachu?

remont dachu

Wydaje się, że nie ma żadnego elementu domu, który byłby tak istotny jak dach. W końcu to on chroni mieszkanie przed wpływem czynników atmosferycznych, zalaniem, wiatrem, chłodem… Przychodzi jednak moment, kiedy niezbędny staje się remont dachu. Kiedy można wykonać go we własnym zakresie, bez konieczności uzyskiwania szczególnych pozwoleń?

Pierwszym czynnikiem, który może świadczyć o tym, że przyszedł moment na renowację dachu, jest zły stan połaci. Wówczas mamy do czynienia z dużym ryzykiem przecieków. Kolejnym powodem do remontu może być zły stan wizualny pokrycia. Jeszcze inni wymieniają dach, ponieważ wewnątrz pojawia się wilgoć. W każdym z wymienionych przypadków wszystkie niezbędne narzędzia do remontu dachu oraz wciągarki linowe znajdziesz w sklepie internetowym dekarze.pl. Zakupy u nas to ogromne uproszczenie dla tych, którzy lubią nabywać wszystkie narzędzia potrzebne do napraw w jednym miejscu.

Radykalna zmiana – pora na nową dachówkę

Chcąc wymienić całe pokrycie, należy udać się do rzeczoznawcy, by ten określił, w jakim stanie jest tzw. więź rzeźby dachowej. To, innymi słowy, ocena stanu całej konstrukcji – dowiesz się, czy wybrana przez Ciebie dachówka nie jest zbyt ciężka i czy prace nie są niebezpieczne dla budynku.

Sprawa jest nieco prostsza, kiedy wymiany lub naprawy wymagają fragmenty dachu – właściciele domów pokrytych dachówką, mają tu znacznie uproszczone zadanie. Nieco inaczej wygląda wymiana gontu bitumicznego lub blachodachówki.

W przypadku wymiany płyt eternitowych należy wezwać specjalistów, którzy po usunięciu wszystkich elementów, oddadzą je do utylizacji.

Kiedy potrzebujesz pozwolenia?

W przypadku, kiedy wraz z wymianą dachu chcesz przy okazji nieco podwyższyć budynek, zwracasz się z prośbą o pozwolenie do starostwa lub urzędu powiatowego (dział architektoniczno-budowlany). Zgłosić należy także ewentualną zmianę konstrukcji.

Zdarza się, że dane osiedle lub miejscowość mają tzw. plan miejscowy, wedle którego np. nie powinno się montować niektórych kolorów dachówki. Przed ewentualnym remontem dachu dowiedz się, czy tego typu ograniczenia nie obowiązują na terenie, gdzie znajduje się Twój budynek.

Co prawda,  wszelkie prace wykończeniowe lub remontowe dotyczące dachu mogą wzbudzać wiele wątpliwości co do kosztów i procedur ich przeprowadzania, jednak warto je przeprowadzić, by ochronić cały budynek przed wilgocią lub innymi uszkodzeniami.

Dodaj komentarz