Jakie blaty kuchenne wybrać?

blat kuchenny

Osoby urządzające swoją nową kuchnię, prędzej czy później będą musiały stanąć przed wyborem materiału, z jakiego będą wykonane blaty. Większość z nich chce, by kuchnia była nie tylko ergonomiczna, ale też piękna – często mówi się, że to właśnie to pomieszczenie jest sercem domu. Polacy najczęściej decydują się na blaty drewniane i kamienne. Który z nich jest lepszym wyborem i dlaczego? Sprawdźmy!

Co warto wiedzieć o blatach drewnianych?

Blaty drewniane oraz te z płyty MDF z „drewnianą” okleiną niewątpliwie prezentują się przytulnie i elegancko. Z pewnością dodają kuchni ciepła domowego ogniska.

Niestety nie są one zbyt trwałe. Ich pierwotny urok znika nawet po kilku miesiącach użytkowania, gdy na drewnie pojawiają się pierwsze rysy. Wystarczy pośpieszne pokrojenie chleba bez użycia deski, aby trwale uszkodzić blat. Drewno jest też podatne na zabarwienia od niektórych produktów kuchennych, nie wolno też na nim stawić gorących garnków czy blachy z ciastem. Okleina może odbarwić się od wysokiej temperatury. Jak wszyscy wiemy, drewno nie przepada też za wilgocią, której w kuchni jest podczas gotowania sporo. Z biegiem czasu delikatnie uszkodzony blat może pęcznieć, a wilgotne zakamarki stają się wtedy idealnym miejscem dla rozwoju bakterii. Drewniany blat jest również czasochłonny, jeśli chodzi o jego dokładne umycie i regularną konserwację.

blat kuchenny

Dlaczego warto wybrać blat kamienny?

Blaty kamienne i z konglomeratów wyglądają bardzo ekskluzywnie i schludnie. Przede wszystkim jednak są wolne od wad blatów drewnianych, wymienionych powyżej. Kamień nie jest wrażliwy na wilgoć, a do tego jest wyjątkowo odporny na uszkodzenia mechaniczne. Nic złego się nie stanie, jeśli na granitowym blacie postawimy gorącą formę z ciastem, lub też nieopatrznie przejedziemy po nim nożem (najwyżej stępimy nóż!). Co ważne, kamienne blaty są wyjątkowe łatwe w pielęgnacji. Ich perfekcyjnie gładkie powierzchnie wystarczy przecierać ściereczką z wodą lub przeznaczonym do ich czyszczenia detergentem.

Kamienne blaty mają jeszcze jedną ważną cechę: w zasadzie nigdy nie wychodzą z mody. Naturalny kamień zawsze kojarzył się z luksusem i dobrym gustem. Obecnie można zaobserwować wielki powrót do granitów i marmurów w projektach architektów wnętrz – kamienne blaty pojawiają się nie tylko w kuchniach, ale też w łazienkach, jako parapety czy obudowy kominków. Blat z kamienia to zdecydowanie wybór na lata – nie tylko ze względu na jego wyjątkową trwałość, ale też ponadczasową estetykę!

Źródło: https://www.e-stone.pl/oferta/blaty-kuchenne/