Jak urządzić przestrzeń do komfortowego gotowania? Kuchnia idealna!

Kuchnia idealna

Od kuchni wymaga się pełnej funkcjonalności, ale nie można zapominać również o estetyce. Projekt przestrzeni kuchennej wymaga zatem zaangażowania i wzięcia pod uwagę wielu różnych czynników (np. technicznych). Idealna kuchnia ma być nie tylko ładna, ale i praktyczna. Jak to uzyskać? Warto postawić na rozwiązania stosowane przez najlepszych architektów. Sprawdź, jakie projekty sprawdzają się najlepiej w kuchennym wnętrzu.

Wydziel strefy

W ramach organizacji przestrzeni kuchennej warto podzielić pomieszczenie na kilka stref. Najważniejsze z nich to:

  • Przechowywanie (naczynia, garnki, talerze)
  • Zmywanie (zmywarka lub zlew, ociekacz)
  • Przygotowywania (tzw. meal prep – czyli krojenie, szatkowanie itp.)
  • Gotowania i pieczenie,
  • Zapasy (kasze, makarony i inne produkty, które warto mieć zawsze pod ręką).

Każdy ma inne przyzwyczajenia i tradycje dotyczące użytkowania kuchni. Niektórzy nie wyobrażają sobie tego pomieszczenia bez strefy odpoczynku, czyli krzesła i stolika, gdzie mogą wypić poranną kawę. Inni uwielbiają z kolei surowe wnętrze, które służy jedynie do przygotowania dania i chcą z kuchni jak najszybciej wyjść do innych, bardziej pasjonujących ich zadań. Nie ważne, czy kuchnia jest „sercem” Twojego domu, czy uciekasz od stania przy garnkach, ważne jednak, aby to pomieszczenie odpowiadało na Twoje potrzeby!

Doskonały projekt i aranżacja szyta na Twoją miarę – to właśnie oferuje wykończenie wnętrz w Baltic Interiors.

Kuchnia w trójkącie – tradycyjne i lubiane rozwiązanie

Zasada trójkąta roboczego uwzględnia takie ustawienie szafek i sprzętów AGD, aby ich użytkowanie było jak wygodne i ergonomiczne. Tak zaaranżowana kuchnia zakłada rozmieszczenie najważniejszych elementów na wierzchołkach trójkąta, czyli kuchenki, zlewu i lodówki, jeśli ten rozrysujemy w przestrzeni kuchennej w kształcie litery L albo V.

Trzeba przyznać, że taki rozstaw kuchni jest lubiany od lat i sprawdza się nawet w najmniejszych pomieszczeniach. Czasami jednak zdarza się, że „kąt”, który powstaje w wyniku ustawienia na trójkącie, jest problematyczny w użytku – tu do akcji musi wkroczyć doświadczony projektant wnętrz, który zastosuje rozwiązania pozwalające zagospodarować głęboką przestrzeń na wierzchołku trójkąta. Świetnie sprawdzą się tam wysuwane szafki pod zlew w stylu cargo.

Kuchnia na jednej ścianie – czy to rozwiązanie się sprawdzi?

Bywa, że cała przestrzeń kuchenna jest zaplanowana tylko na jednej ścianie. Takie rozwiązanie widuje się w niewielkich kawalerkach lub kuchniach z wyspą, gdzie wyspa służy jedynie za blat roboczy lub ma postać barku z hokerami. Projekt takiej kuchni powinien wówczas zakładać: lodówkę, blat roboczy, zlewozmywak, blat roboczy, kuchenkę wraz z piekarnikiem, blat roboczy. Taka kolejność zapewnia ergonomię w ramach nawet najmniejszego wnętrza.

Przedstawiliśmy dwa najpopularniejsze modele aranżacji kuchni. Wybierz ten, który do Ciebie najbardziej przemawia i nie bój się eksperymentów. Pamiętaj również o możliwości konsultacji swojej decyzji z architektem wnętrz, który dopasuje projekt pod możliwości Twojego mieszkania oraz Twoją wizję. Życzymy powodzenia w wykończeniu kuchni marzeń!