Jak przygotować się do budowy domu?

budowa domu

Budowa własnego wymarzonego domu powinna być nie tylko przemyślana, ale również dokładnie zaplanowana. Projekty domów dostępne w internecie kuszą swoją dostępnością. Czy wystarczy zatem zakupić projekt, zamówić ekipę budowlaną i zakupić jakąkolwiek działkę? Należy pamiętać o tym, że planowanie budowy własnej posiadłości wykonuje się zazwyczaj tylko raz w życiu. Dlatego nie wszystko jest takie proste, bo w praktyce nie dysponujemy doświadczeniem budowlanym. Co zatem należy zrobić i z kim się skontaktować żeby przedstawić nasze pomysły?

Zakup działki budowlanej

Powinniśmy rozpocząć od poszukiwania odpowiedniego miejsca na budowę domu. W tym celu najlepiej zakupić działkę budowlaną, w pełni uzbrojoną. Rzadko się zdarza, że ziemia jest odpowiednio przygotowana. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na ukształtowanie terenu oraz dostęp do drogi publicznej. Nie powinno zwracać się uwagi tylko na cenę gruntu, ponieważ każda działka z reguły jest inna i porównanie cen za metr kwadratowy nie da ostatecznej odpowiedzi na temat opłacalności naszej inwestycji. 

Ważne jest, żeby kształt działki był jak najbardziej zbliżony do kwadratu lub prostokąta. Taka o kształcie trójkąta, lub trapezu może powodować problemy z wkomponowaniem budynku do jej wymiarów. Zmiana projektu to zawsze dodatkowe koszty. Kolejnym ważnym aspektem jest zawartość działki – być może na jej terenie stoją słupy wysokiego napięcia, przechodzą rury z gazem których nie można przenieść albo napotkamy na inny problem, znajdujący się już pod powierzchnią ziemi.

Badania geotechniczne – niedroga konieczność

Specjalistyczna firma bez problemu wykona wszystkie niezbędna badania gruntu. Dlaczego niezbędne? Starając się o pozwolenie na budowę domu, podczas składania dokumentów, należy dołączyć opinię geotechniczną terenu. Badania geotechniczne przeprowadzane są przez wykwalifikowanego geotechnika. Usługa polega na stworzeniu dokumentu w formie graficznej ukazującej badany teren oraz opisu i przedstawienia wniosków. Prawidłowo wykonane badania są konieczne przy planowaniu wykopu pod fundamenty. Ten dokument określa możliwość wykonania fundamentów, ewentualnego podpiwniczenia budynku, głębokość, sposób izolacji domu od gruntu a także skupia się na temacie odprowadzenia wody deszczowej naciekającej z dachu i możliwość wykonania przydomowej oczyszczalni ścieków. W praktyce badania są niezbędne do określenia stanu działki, a dokładniej tej części, która nie jest widoczna na pierwszy rzut oka. 

Nie da się samemu sporządzić takiej dokumentacji, ponieważ niezbędna jest wiedza, doświadczenia oraz uprawnienia i sprzęt. Tym wszystkim dysponują profesjonalne firmy zajmujące się wykonywaniem badań geotechnicznych. Jedną z nich jest firma Geologia Danielewscy z siedzibą w województwie Wielkopolskim.

wykonanie odwiertów

Przygotowanie gruntu pod budowę

Przede wszystkim istnieje prawo budowlane, do którego koniecznie trzeba się stosować. Nieprzestrzeganie zasad budowlanych może skończyć się karą oraz koniecznością rozbiórki wykonanego budynku. W przypadku posiadania zezwolenia na budowę oraz opinii geotechnicznej gruntu, możemy przejść do przygotowania ziemi pod fundamenty. 

Z racji niewielkiego doświadczenia, wszystkie prace oraz planowanie powinniśmy przekazać w ręce doświadczonych firm budowlanych. Próby ingerencji w pracę profesjonalnych firm mogą skończyć się nie tylko na problemach prawnych ale także na spowodowaniu katastrofy budowlanej.

Materiał informacyjny powstał we współpracy z Geologia Danielewscy – specjalistyczną firmą geotechniczną.