Jak kupić dom od dewelopera?

dom od dewelopera

Zakup domu to poważna decyzja oraz odważny krok w stronę spełnienia marzeń. Mieszkanie poza miastem lub na jego obrzeżach staje się coraz popularniejsze, co znajduje swoje odzwierciedlenie w ofercie deweloperów. Zakup domu od dewelopera pozwala zaoszczędzić czas i wysiłek związany z zakupem działki oraz odbiorem budowy. Jak kupić dom od dewelopera? Na czym polega inwestycja i na co zwrócić uwagę?

Zakup domu to spora oszczędność czasu oraz pracy potrzebnej na znalezienie działki, projektu oraz przyłączeniu do budynku niezbędnych mediów. Wszystkie te czynności leżą po stronie dewelopera, który jest podmiotem odpowiedzialnym za odbiór obiektów po zakończeniu budowy. Z tego powodu zakup domu od dewelopera staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem, na które decydują się osoby chcące mieszkać poza centrum miasta oraz cieszyć się kawałkiem własnego ogrodu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze inwestycji?

Kluczową sprawą jest wybór lokalizacji, co ma szczególnie duże znaczenie w przypadku dużych miast. Nowe domy w Warszawie dostępne są w różnych częściach miasta. Stale powiększająca się oferta deweloperów sprawia, że domów na sprzedaż  systematycznie przybywa, wśród których można wybrać te o najlepszej lokalizacji. Po dokonaniu wyboru miejsca warto zapytać o plan miejscowego zagospodarowania terenu, a także warunki zabudowy na obszarze w najbliższym sąsiedztwie.

Kolejną ważną kwestią jest wybór dewelopera. Warto poczytać na temat innych wykonanych realizacji oraz zasięgnąć opinii mieszkańców. Deweloper powinien zapewnić nam wgląd do wizualizacji inwestycji oraz poinformować nabywcę o harmonogramie inwestycji, użytych materiałach, kosztorysie oraz planowanym rozwoju osiedla, a także udostępnić do wglądu projekt domu. Gdy weryfikacja przebiegnie pomyślnie, można przystąpić do podpisania umowy.

Zakup domu od dewelopera

Kupując dom z rynku pierwotnego, zawsze podpisuje się umowę przedwstępną, którą precyzuje ustawa deweloperska. Umowa powinna uwzględniać takie punkty jak rachunek powierniczy, prawdo do odstąpienia, obowiązek informacyjny ze strony dewelopera oraz precyzować warunki odbioru technicznego. Szczególnie ten ostatni zapis jest niezwykle ważny. Oznacza, że przed podpisaniem umowy przenoszącej własność, nabywca może zweryfikować czy dom został zbudowany godnie ze standardem technicznym zawartym w dokumentacji deweloperskiej.

Po dokonaniu audytu technicznego czas umowę przenoszącą własność nieruchomości na nabywcę. Umowa zbiera zobowiązania zawarte we wcześniejszej umowie deweloperskiej, ale warto zawsze przeanalizować ją z prawnikiem. Kolejną rzeczą, na którą powinno się zwrócić uwagę, jest kwestia czasu gwarancji od dewelopera na elementy konstrukcyjne budynku.

Dom od dewelopera – czy warto?

Zakup domu od dewelopera to rozwiązanie, które zyskuje na popularności. Zakup gotowego, nowego domu pozwala zaoszczędzić czas na szukanie działki oraz wybór projektu i ekipy budowlanej. Nowoczesna architektura, szeroki wybór metrażów oraz coraz liczniejsze inwestycje deweloperskie, pozwalają na dokonanie wyboru, który na pewno będzie trafiony.