Każdy, kto buduje dom, altanę, domek gospodarczy czy garaż, na pewnym etapie prowadzonych prac będzie potrzebować drewna konstrukcyjnego. Drewno wciąż jest niezastąpionym budulcem, wykorzystywanym nie tylko do wykonania konstrukcji dachu, ale także ścian czy podłóg. Szukając drewna konstrukcyjnego należy kierować się kilkoma podstawowymi kryteriami, przede wszystkim jego rodzajem i tym samym przeznaczeniem. Po szczegóły zapraszamy do lektury naszego artykułu.
Do jakich prac wykorzystuje się drewno konstrukcyjne?
Można bez żadnej przesady napisać, że drewno konstrukcyjne jest niezastąpionym materiałem budulcowym. Wykorzystuje się je zarówno w budownictwie mieszkalnym, jak i przemysłowym. Typowe zastosowania drewna konstrukcyjnego to m.in.:
- Budowa dachów;
- Budowa całych budynków mieszkalnych;
- Budowa garaży, magazynów, domków narzędziowych;
- Budowa zadaszeń, wiat samochodowych;
- Budowa podkonstrukcji podłóg drewnianych i tarasów;
To tylko wybrane zastosowania drewna konstrukcyjnego, które już pokazują, że mamy tutaj do czynienia z produktem absolutnie niezbędnym.
Drewno wypiera inne materiały konstrukcyjne
Drewno jest najstarszym znanym ludzkości materiałem budulcowym. Pomimo rozwoju nowych technologii konstrukcyjnych, wciąż nie tylko z niego nie rezygnujemy, ale wręcz zastępujemy nim inne materiały – na przykład ceramikę czy popularny suporeks.
Wyraźnie widać wzrost zużycia drewna konstrukcyjnego, które wykorzystuje się m.in. do budowy domów i innych budynków w technologii szkieletowej.
Podstawowe rodzaje drewna konstrukcyjnego
Drewno konstrukcyjne to określenie, które wymaga doprecyzowania w celu zakupu odpowiedniego materiału. Odpowiedniego, czyli przeznaczonego do realizacji konkretnej inwestycji i tym samym zapewniającego oczekiwaną trwałość budowli i bezpieczeństwo jej użytkowania.
Oto podstawowy podział drewna konstrukcyjnego:
- Drewno konstrukcyjne lite C24– jest to najpopularniejszy rodzaj drewna konstrukcyjnego. Mamy tutaj do czynienia z drewnem czterostronnie struganym i suszonym komorowo. Składa się ono z litych belek, co przekłada się na bardzo wysoką trwałość i wytrzymałość mechaniczną drewna. Najczęściej wykorzystuje się je do budowy dachów, ścian zewnętrznych i wewnętrznych lub w formie podkonstrukcji do podłóg czy tarasów. Certyfikat wytrzymałościowy C24 gwarantuje najwyższą jakość tego materiału budulcowego.
- Belki klejone – takie belki zwyczajowo wykonuje się z drewna sosnowego. Nie zapewniają podobnej wytrzymałości i trwałości jak belki lite C24, natomiast są wyraźnie tańsze i łatwiejsze w obróbce. Wykorzystuje się je przede wszystkim do budowy różnego rodzaju lekkich konstrukcji drewnianych, takich jak pergole, domki narzędziowe/altanki, drewutnie, lekkie zadaszenia, ogrodzenia etc.
- Drewno konstrukcyjne BSH– jest to drewno konstrukcyjne klejone warstwowo, składające się z co najmniej trzech lameli, co gwarantuje wysoką trwałość i wytrzymałość mechaniczną. Jest to materiał konstrukcyjny najwyższej jakości, przeznaczony do realizowania projektów wymagających dużej nośności i rozpiętości. Drewno BSH jest bardzo odporne na ściskanie i rozciąganie. Najczęściej wykorzystuje się je do budowy konstrukcji dachowych, zadaszeń, wiat czy placów zabaw.
- Drewno konstrukcyjne KVH– to wysokiej jakości drewno suszone komorowo, strugane i łączone na długości na tzw. mikrowczepy. Czterostronne struganie i fazowanie krawędzi zapewnia dodatkową ochronę przed szkodnikami oraz zwiększa odporność drewna na ogień. Drewno konstrukcyjne KVH najczęściej wykorzystuje się do budowy konstrukcji dachów, stropów, ścian czy podkonstrukcji podłóg.
Gdzie kupisz drewno konstrukcyjne na Śląsku? Znamy sprawdzone miejsce
Duży wybór najwyższej jakości drewna konstrukcyjnego znajdziesz w ofercie Farmy Drewna – czołowego dostawcy prefabrykowanych elementów drewnianych do celów budowlanych, wykończeniowych i dekoracyjnych na terenie Górnego Śląska. Z pełną ofertą zapoznasz się na stronie internetowej https://farmadrewna.pl/.