Domy szkieletowe, czyli niski koszt budowy domu

projekty domów szkieletowych

Drzewo jest dobrym ekologicznym materiałem, jaki od początków dziejów umożliwiał człowiekowi przetrwanie, natomiast również stanowił podstawowy materiał głównych stawianych budowli. Jako materiał naturalny ma unikalne właściwości ekologiczne, stwarza zdrowy oraz przyjazny człowiekowi klimat. Już sama nazwa projekty domów szkieletowych prezentuje nam technikę budowy. Domy szkieletowe występują jako budowa z drewnianych elementów, jakie podczas montażu składa się przy wykorzystaniu gwoździ oraz metalicznych łączników. Jest to więc tak nazywana sucha technika, ponieważ nie potrzebuje przygotowywania zapraw oraz tym podobnych, co pozwoli na duże zmniejszenie czasu budowy. Belki nośne budynków szkieletowych montuje się w odpowiednio wyznaczonej rozstawie. Sposób zrobienia jest niezwykle ważny dla wytrzymałości inwestycji.

Technika budowy

Powszechne “kanadyjczyki” to domy, jakich główną budowę stanowi szkielet drewniany. Składa się on z prostych słupków drewnianych złożonych w odległości 30, 40 bądź 60 cm od siebie. Ważny jest jednakowy odstęp między słupkami, chociażby gdy na ścianie planowane jest okno. W jego miejscu łączy się belkę tworzącą nadproże.

Błyskawicznie oraz tanio

W przeciwieństwie do domów murowanych, formy drewniane nie potrzebują przerw technicznych niezbędnych na związanie cementu lub stwardnienie zaprawy. Usunięty jest także kłopot odparowania wilgotności z murowanych ścian, lub sufitów żelbetowych. Dom kanadyjski występuje tylko z drewnianych elementów składanych za pomocą gwoździ, poprzez co prace budowlane nie są ograniczone poprzez porę roku. Można je robić chociażby zimą. Także projekty domów tego typu nie odbiegają od normy, jeżeli chodzi o cenę.

Energooszczędność

Budowę szkieletową wyróżnia niezwykle efektywna ochrona termiczna. Dobrze wykonane domy szkieletowe są ekonomiczne w eksploatacji. Energooszczędność udaje nam się otrzymać dzięki specjalistycznej technice robienia zarówno ścian, jak również sklejki fundamentowej. Często wiadomo, iż mocny fundament stanowi podstawę budynku. Więc także płytę fundamentową w tej technice wyróżnia całkowite oddzielenie od terenu i wymogów powietrznych, dzięki czemu nie dochodzi do straty ciepła.

Wytrzymałość oraz odporność konstrukcji

Zastosowane do budowy szkieletu drzewo konstrukcyjne jest bardzo odporne oraz elastyczne, natomiast poddane właściwej obróbce technicznej oraz chemicznej zdobywa odpowiednią wytrzymałość przeciwpożarową oraz długo opiera się mechanizmom starzenia. Wbrew rozpowszechnionej opinii dobrze wybudowane w tejże technice domy są wytrzymałe na ogromne obciążenia zmienne.