Doładowanie prądu przez Internet a zarządzanie kosztami

doładowanie prądu

Jeśli rozważasz zakup przedpłaconej energii elektrycznej i doładowanie prądu przez Internet, pewnie jest kilka czynników, które bierzesz pod uwagę. Najważniejszym z nich jest fakt, że jeśli masz przedpłaconą energię elektryczną, jesteś znacznie bardziej świadomy tego, ile płacisz każdego miesiąca i możesz zdecydować, kiedy chcesz doładować swoje konto. Nie musisz się też martwić o zadłużenie kupując energię, ponieważ łatwo jest Ci kontrolować koszty eksploatacji. Nie będziesz również otrzymywać miesięcznych rachunków. Zamiast tego zawsze będziesz mieć dobry obraz swojego salda, ponieważ jest łatwy do odczytania na ekranie licznika przedpłatowego.

Doładowanie prądu przez Internet – korzyści

Liczniki przedpłatowe sprawiają, że doładowanie prądu przez Internet jest znacznie wygodniejsze i łatwiejsze w codziennym życiu. Często mają coś, co jest znane jako „kredyt awaryjny”, który daje pewną kwotę dodatkowego limitu do wykorzystania w przypadku, gdy nie masz środków na uzupełnienie salda. Daje to więcej czasu na doładowanie licznika przed wyłączeniem mediów. Oferują również „przyjazny kredyt” lub usługę „bez rozłączeń”, która działa w określonych godzinach, aby nie zużywać energii.

Dzięki tej funkcji nie zabraknie Ci energii, nawet jeśli wyczerpałeś swój kredyt ratunkowy lub nie został on jeszcze aktywowany. Możesz nawet użyć wygodnego licznika przedpłat, aby opłacić wszelkie zaległe rachunki, które możesz mieć, a płatności można rozłożyć w czasie. Dzięki temu możesz łatwo dostosować płatności do swojego budżetu i nie ponosić z tego tytułu dodatkowych kosztów odsetek. Nie będziesz też mieć żadnych kontroli kredytowych ani depozytów.

O czym musisz pamiętać, wybierając doładowanie prądu przez Internet

Choć na pierwszy rzut oka doładowanie prądu przez Internet brzmi jak najlepsze możliwe rozwiązanie – ma również kilka wad. Nie zawsze możesz mieć dostęp do najtańszych taryf, ponieważ liczniki przedpłacone są nieco droższe w eksploatacji niż inne liczniki. Doładowanie licznika może być również utrudnione, bo doładowanie licznika wymaga dostępu do Internetu, którego możesz nie mieć, gdy nie masz prądu. Elektryczność może zostać wyłączona, jeśli na liczniku przedpłacanym skończą się środki poza normalnymi godzinami „przyjaznego kredytu” i wykorzystałeś już limit kredytu awaryjnego. Czasem, z różnych przyczyn mógł też nie zostać aktywowany. Nie będziesz mógł go przywrócić, dopóki licznik nie zostanie ponownie doładowany, a saldo Twojego konto nie będzie na minusie.

Jeśli w liczniku przedpłatowym zabraknie limitu kredytowego, a dostawa prądu zostanie wyłączona, być może będziesz musiał spłacić kredyt awaryjny lub kredyt przyjazny zanim będziesz mógł ponownie włączyć licznik. Oznacza to, że być może będziesz musiał spłacić więcej niż zwykle, co może zburzyć Twój budżet.

Twoje zużycie energii będzie zawsze wyższe w miesiącach zimowych, co spowoduje wzrost Twoich tygodniowych płatności. Jeśli zdecydowałeś się na plan płatności „płatny zgodnie z rzeczywistym użyciem”, może to wpłynąć na Twój dzienny i miesięczny budżet. Możesz to zrekompensować, rozkładając płatności bardziej równomiernie w ciągu roku, aby zwiększyć swój kredyt w cieplejszych miesiącach i gdy Twoje rachunki są niższe, aby przygotować się na chłodniejsze miesiące.

Jeśli planujesz wyjazd na wakacje lub wyjazd na kilka dni, pamiętaj o doładowaniu prądu przez Internet. Jeśli nie zrobisz tego przed wyjazdem, Twoje media mogą zostać wyłączone, a urządzenia takie jak lodówka mogą zostać wyłączone.

Masz swobodny wybór

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na doładowanie prądu przez Internet, każda opcja ma zalety i wady. Możesz swobodnie wybrać, co jest dla Ciebie najważniejsze. Jeśli korzystasz z niej prawidłowo, rozliczanie rachunków za prąd zgodnie z rzeczywistym użyciem jest wygodne i prostsze niż przydatne plany kontraktowe. Daje to również możliwość większej kontroli nad budżetem, a także ułatwia rozliczanie rachunków za media w budżecie. Największą wadą posiadania „normalnego” rachunku za media jest to, że nigdy tak naprawdę nie wiesz, ile wyniesie twój rachunek, a także będziesz mieć znacznie wyższy rachunek w chłodniejszych miesiącach i w okresie świątecznym, kiedy budżet może być napięty.