Czym są i gdzie stosuje się złącza wtykowe?

Czym są i gdzie stosuje się złącza wtykowe?

Złącze wtykowe służy do rozłącznego łączenia linii elektrycznych, elektronicznych, komunikacyjnych itp. Jego zastosowanie pozwala szybko i trwale połączyć różne komponenty, ułatwia także ich natychmiastowe rozłączenie (np. w celach serwisowych). Prezentowane złącza wtykowe spełniają normy dotyczące tych elementów technologii połączeń, a same materiały na wtyki i złącza wtykowe stale poddawane są rygorystycznym testom. Jakie zastosowanie ma złącze wtykowe? Sprawdź, jakie są kryteria wyboru złączy wtykowych dostosowanych do Twoich potrzeb?

Markowe złącza wtykowe ze sprawdzonego źródła 

Jednym z liderów rynku dystrybucji wyposażenia w zakresie elektrotechniki, automatyki przemysłowej, elektroniki, a także wsparcia i doradztwa technicznego wraz z kompletacją dostaw jest EX-CON Polska Sp. z o.o. Firma stanowi silny człon grupy kapitałowej EX-CON East GmbH, skupiając się – oprócz dostaw standardowych produktów – na dostarczaniu jak najpełniejszych rozwiązań poprzez proponowanie pakietów wielu modyfikacji wraz z kompletacją kompatybilnych komponentów.

Jednym z segmentów wyróżniających działania spółki jest zaopatrzenie rodzimych przedsiębiorców w wysokojakościowe, trwałe i skuteczne złącza wtykowe, pośród którychna szczególną uwagę zasługuje znane i docenione złącze wtykowe binder.

Należy dodać, że firma jest autoryzowanym dystrybutorem produktów pochodzących z Niemieckich zakładów Rose Systemtechnik GmbH, PFLITSCH GmbH & Co. KG, Franz Binder GmbH & Co. KG Electrical Components, Bopla Gehäuse Systeme GmbH, czy wreszcie WISKA Hoppmann GmbH na rynek polski. Wymienione marki stanowią rękojmię solidności, precyzji i wydajności, czego potwierdzeniem są liczne opinie usatysfakcjonowanych klientów.

Złącze wtykowe firmy Binder Connector – zastosowanie 

Złącza wtykowe Binder Connector stanowią zaledwie ułamek bogatej oferty spółki EX-CON Polska, jednak z uwagi na ogromne znaczenie dla gospodarki, warto przybliżyć technologię, w jakiej zostały wykonane.

Złącza wtykowe są elementami łączącymi, za których pośrednictwem możliwe jest mechaniczne połączenie co najmniej dwóch przewodów bądź współpracujących ze sobą elementów elektronicznych. Złącze wtykowe służy do przesyłu sygnałów elektrycznych, danych, lub zasilania, zgodnie z przeznaczeniem i specyfikacją danego typu złącza. Ogromną zaletą stosowania złączy wtykowych jest znikomy koszt eksploatacji oraz duża dowolność kreowania nawet najbardziej skomplikowanych układów.

Złącza wtykowe – rodzaje 

Liczba typów złączy wtykowych jest bardzo duża. Obecność złączy wtykowych w niemal każdej dziedzinie gospodarki, uzasadnia fakt, że są niezwykle praktyczne i funkcjonalne.

Oto kilka przykładów rodzajów złącz wtykowych i ich zastosowania.

Złącze subminiaturowe 

Wykonane wyłącznie z wysokiej jakości materiałów, subminiaturowe okrągłe złącza wyposażone są – w zależności od modelu – w blokadę snap in, bayonet i push-pull, oraz blokadę śrubową M9. Liczba styków wynosi od 2 do 8, natomiast złącza dostępne są w wersjach: prostej, kątowej lub jako złącza kołnierzowe.

Dostępne są też modele z przyłączami do lutowania zanurzeniowego, a także z kablami formowanymi o różnych długościach. Korpusy styków oraz obudowa wykonane zostały z PUR lub PVC, natomiast same styki z mosiądzu lub pozłacanego brązu. Stopnie ochrony: IP40 lub IP67.

Złącze do zastosowań medycznych 

Złącza do zastosowań medycznych spełniają surowe wymogi środowiska „Health Care”. Klienci mają do wyboru serię ELC 570 z unikalnym systemem zatrzaskowym lub wersje medyczne trzech przemysłowych systemów złączy bagnetowych i zatrzaskowych. Liczba cyklów połączeń (w zależności od modelu złącza) może wynosić nawet do 5000! Na życzenie klienta złącza wyposażone są w odstępy izolacyjne i szczelinowe.

Złącze zaworu elektromagnetycznego 

Seria złączy zaworów elektromagnetycznych, wykonana została zgodne z konstrukcją A według DIN EN 175301-803. Styki 2+PE i 3+PE mają stopień ochrony od IP 40 do 67. Złącza zaworu elektromagnetycznego dostępne w wersjach formowanych i samozłączalnych.

Wizualne wskazanie stanu umożliwia dostępna wersja LED. Dodatkowo za pomocą opcjonalnego obwodu ochronnego usytuowanego wewnątrz złącza zaworu elektromagnetycznego połączone urządzenia są chronione przed skokami napięcia elektrycznego.

Złącze zasilania 

Złącza napięciowe i zasilające służą nie tylko do zapewnienia długotrwałego zasilania silników prądu przemiennego, napędów i przełączników w silnikach wysokiego napięcia, ale także do zastosowań niskonapięciowych, takich jak komponenty magistrali Ethernet i urządzenia sieciowe.

Są to głównie okrągłe złącza M12, M18 i 7/8 cala, które mogą być dostosowane przez klientów do konkretnego celu. Złącze M12 z kodowaniem KIS może być używane do napięcia znamionowego 630 V AC.

Czujniki i elementy wykonawcze (aktuatory) 

Proponowane systemy połączeń tego typu w większości zaopatrzone są w certyfikaty UL, VDE i Ecolab, a także spełniają wymogi FDA. Dostępne stopnie ochrony mieszczą się w zakresie od IP40 do IP69K.

Klienci mają do wyboru od 2 do 12 pinów przy różnych opcjach zakończeń. Dostępne są m.in. końcówki lutownicze, zaciskane, lutowane zanurzeniowo.

Złącza śrubowe M5, M8 i M12 występują w wersjach: prostej, kątowej i kołnierzowej. Ofertę uzupełnia duży wybór kabli połączeniowych.

EX-CON Polska Sp. z o.o – najlepsze wyposażenie 

Powyższe zestawienie nie wyczerpuje listy asortymentowej proponowanej przez spółkę EX-CON Polska. Koniecznie sprawdź także propozycje dotyczące obudów przemysłowych, elektronicznych, dławnic kablowych i wielu innych.Prezentowane złącza przemysłowe gwarantują bezpieczeństwo eksploatacyjne oraz niezawodność w najtrudniejszych nawet warunkach.