Czy pompa ciepła nadaje się wyłącznie do nowego budynku?

pompa ciepła

W 2022 roku inflacja odcisnęła swoje piętno nie tylko na produktach w sklepach, ale i w bardzo dobitny sposób na surowcach grzewczych, takich jak np. węgiel. Dochodziło do takich sytuacji, że węgla zaczęło brakować, a wiele osób było zmuszonych do koczowania na stronach internetowych, które tym surowcem handlują. Wzrosty cen dotknęły już każdego surowca na rynku, dlatego wiele ludzi zaczęło szukać rozwiązania gdzie indziej. Odpowiedzią na ten problem jest inwestycja w pompę ciepła, jednak czy nada się ona do starszych domów?

Odetnij się od wzrostów cen ogrzewania

Pompa ciepła pobiera swoją energię z natury, a mianowicie z gruntu, wody i powietrza. Jedyne koszty z jakimi będziemy musieli się zmierzyć to koszty eksploatacyjne, czyli zużycie energii elektrycznej. Jeśli posiadasz w swoim domu panele fotowoltaiczne, wówczas te koszta nie będą Cię w ogóle dotyczyć.

Bardzo nurtującym pytaniem jest czy pompa ciepła nadaje się do starszego domu (ok. 20 letniego budynku i starszych). Trendy ogrzewania domu były wtedy zupełnie inne i różnią się one od rozwiązań, z którymi mamy do czynienia dzisiaj. Jednak nic straconego! Nawet starszy dom będzie mógł otrzymać pompę ciepła, należy go jedynie na nią przygotować.

Najpierw termomodernizacja

Jeśli posiadasz nieco starszy dom od tych dopiero co wybudowanych, musisz wiedzieć, że pierwsze czym będziesz musiał się zająć, to inwestycja w termomodernizację budynku. Warto na początek przeprowadzić audyt termowizyjny. Jeśli dom nie jest odpowiednio zaizolowany, wówczas współczynniki COP (wydajność pompy ciepła) i SCOP (sezonowy współczynnik wydajności pompy) będą bardzo niskie. Jeśli chcemy zmaksymalizować wydajność naszej pompy ciepła, musimy zająć się sprawą od podstaw, czyli zapobiec ucieczkom ciepła z naszego domu. Jak się za to zabrać?

Co obejmują prace termomodernizacyjne?

  • Jeśli posiadasz poddasze nieużytkowe, należy rozpocząć prace od izolacji dachu i/lub stropu, czasami może być to główny winowajca utraty ciepła.
  • Do tego dochodzi nam ocieplenie wszystkich ścian zewnętrznych budynku. Cienkie ściany nie zdadzą egzaminu w utrzymywaniu ciepła wewnątrz.
  • Gdzie jeszcze może uciekać ciepło? Tam, gdzie najciemniej pod latarnią, czyli przez drzwi i okna. Mimo, że mogą one nam wydawać się w pełni szczelne, to w praktyce może być zupełnie na odwrót. Warto więc całkowicie je wymienić lub zaizolować te obecne.
  • Postaw na rekuperację, czyli system wentylacyjny z odzyskiem ciepła.

Jak dopasować pompę ciepła do istniejącej już instalacji grzewczej?

Pompy ciepła najlepiej pracują w parze z niskotemperaturowymi technologiami grzewczymi, np. z chętnie wybieraną podłogówką. Zdecydowana większość starszych budynków wyposażona jest w tradycyjne grzejniki. Oczywiście, połączenie pompy z takimi grzejnikami jest jak najbardziej możliwe. Najchętniej wybierana przez Polaków powietrzna pompa ciepła niestety nie zda egzaminu w starszym domu. Dlaczego? Aby klasyczny grzejnik ścienny był w stanie wygenerować odpowiedni poziom ciepła, płynąca w nim woda musi zostać ogrzana do poziomu ponad pięćdziesięciu stopni Celsjusza. Należy szukać pompy wysokotemperaturowej, która będzie doskonale współgrać z grzejnikami.

Warto poszukać profesjonalnej firmy, która odpowiednio podejdzie do montażu pompy w starszym domu i będzie wiedziała jak podejść do tematu. Dobra firma oferująca montaż pompy ciepła w mieście Poznań to np. Solarcon, który wyróżnia się doświadczeniem, uznaniem i szerokim zakresem usług.