Czy możliwa jest sprzedaż domu, mieszkania z kredytem frankowym?

sprzedaż nieruchomości

Z formalnego punktu widzenia można sprzedać dom lub mieszkanie z kredytem hipotecznym. A co w sytuacji, gdy zobowiązanie zostało zaciągnięte we franku szwajcarskim? Jak sprzedać mieszkanie z kredytem frankowym? Wyjaśniamy!

Kredyt we frankach a zakup i sprzedaż nieruchomości

Zakup domu lub mieszkania dla wielu z nas wiąże się z koniecznością zaciągnięcia na ten cel kredytu hipotecznego. Wartość nieruchomości jest wysoka, więc trudno kupić ją za gotówkę, dlatego, aby spełnić marzenie o własnym M, trzeba najczęściej zapożyczyć się w banku. Sytuacja gospodarcza w kraju jest różna, często wpływa również na zasady wydawania pozytywnych decyzji kredytowych.

Był czas, gdy kredytobiorcom, którzy nie mieli wystarczającej zdolności kredytowej, ale nie tylko im, proponowano kredyt walutowy. Kredyty frankowe pozwoliły na zakup nieruchomości wielu polskim rodzinom. Niestety dość szybko okazało się, że nie był to krok zbyt opłacalny. Od kilku lat wciąż obserwuje się problemy kredytobiorców związane z kredytem we franku szwajcarskim. Jednak pojawiły się na to sposoby.

Wielu Frankowiczów szuka pomocy w kancelariach prawnych jak www.kancelariakredytobiorcy.pl, które zajmują się wsparciem w dochodzeniach sądowych z bankami, które oferowały kredyty frankowe. Dla niektórych jedynym sposobem na wyjście z sytuacji zdaje się być sprzedaż nieruchomości. Czy jest możliwa?

Czy można sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym we franku szwajcarskim?

Czy kredyt we frankach w tym przeszkadza? Niekoniecznie. Niezależnie od tego, w jakiej walucie zaciągnie się kredyt hipoteczny, można sprzedać mieszkanie lub dom, które są obciążone hipoteka na rzecz banku. Oczywiście na sprzedającego czekają dodatkowe formalności związane z koniecznością pozyskania dokumentów z banku.

Aby sprzedać dom lub mieszkanie z kredytem, potrzebna jest zgoda banku. Ten ją wyda pod warunkiem, że zostanie w całości spłacony kredyt. I tu może pojawić się problem. W przypadku kredytów we frankach szwajcarskich, gdy mocno zmieniły się kursy walut, okazało się, że wysokość zobowiązania wzrosła znacznie bardziej niż wartość nieruchomości. Zanim więc podejmie się decyzję o sprzedaży, należy wszystko dokładnie policzyć. Może się bowiem okazać, że pieniądze uzyskane ze sprzedaży domu lub mieszkania nie wystarczą na pokrycie kwoty zobowiązania wobec banku, a zatem hipoteka nie zostanie wykreślona. Jak się przed tym uchronić?

Jak sprzedać mieszkanie z kredytem we frankach?

Aby sprzedać dom lub mieszkanie z kredytem frankowym, trzeba się do tego odpowiednio przygotować. Czasami nie warto zaczynać od poszukiwania kupca, a sprawdzić, jakie są w ogóle prawne możliwości i ograniczenia.

W pierwszej kolejności trzeba udać się do banku po oświadczenie o wysokości zobowiązań pozostających do spłaty. Należy również upewnić się o istnieniu możliwości wykreślenia hipoteki. Warto dopytać, czy i z jakimi kosztami wiąże się wcześniejsza spłata kredytu we franku szwajcarskim. Doskonale jest, gdy oświadczenie od banku zawiera promesę mówiącą o możliwości wykreślenia hipoteki z księgi wieczystej po uregulowaniu zobowiązania, a także zawiera numer rachunku bankowego, na który należy wpłacić należności z nadpłaty. W związku z tym, że jest to hipoteka we frankach, ważne jest przeliczenie waluty CHF na PLN. Trzeba dopilnować, by aktualny kurs został wyszczególniony w piśmie bankowym.

Najczęściej po znalezieniu kupca mamy do czynienia z cesją kredytu. Rzadziej sprzedający dostaje środki od kupującego. Po spisaniu aktu notarialnego nabywca przekazuje środki finansowe w dwóch częściach — dla banku i dla sprzedającego. Ale… Niestety do tego dochodzi bardzo rzadko w przypadku kredytów we franku szwajcarskim. Dlaczego?

Mało które nieruchomości mają wartość, która przewyższałaby wysokość zadłużenia we franku. W takiej sytuacji Frankowicz nie dość, że sprzedaje nieruchomość, nie otrzymuje za to żadnych środków, to często jeszcze musi dopłacić do spłaty hipoteki.

Jak widać — z formalnego punktu widzenia da się sprzedać mieszkanie lub dom obciążone kredytem, także tym we franku szwajcarskim, ale nie zawsze jest to działanie opłacalne z ekonomicznego punktu widzenia.