Zanieczyszczenie powietrza to jedno z największych wyzwań z jakim musimy się obecnie zmagać, zarówno w skali lokalnej jak i globalnej. Problem nasila się w sezonie grzewczym, ponieważ to ogrzewanie domowe odpowiada za 40% emisji szkodliwego pyłu PM10 (dane Institute for Security, Energy and Climate Studies).
Nie dziwi więc fakt, że wybierając rodzaj pieca i opału, coraz więcej osób bierze również pod uwagę kwestie jego szkodliwości dla środowiska. Mimo rosnącej popularności odnawialnych źródeł energii, wciąż dużym zainteresowaniem cieszy się ekogroszek. Jest nie tylko tani, łatwo dostępny i prosty w użytkowaniu, ale również przyjazny dla środowiska. Jak to możliwe, że opał wytwarzany z węgla jest ekologiczny? Sprawdźmy!
Co decyduje o tym, że ekogroszek jest eko
Proces produkcji
To prawda, że ekogroszek produkowany jest z węgla. Nie można jednak postawić między nimi znaku równości. Po pierwsze – tradycyjny węgiel jest zdecydowanie bardziej zanieczyszczony. Ten wybierany do produkcji ekogroszku to surowiec najwyższej jakości, o znikomej zawartości siarki, popiołu czy wody. Oprócz tego poddawany jest wieloetapowej obróbce, której celem jest wyselekcjonowanie ekogroszku o odpowiednim rozmiarze frakcji i parametrach.
Proces spalania
Właściwy rozmiar sprawia, że ekogroszek może być spalany w nowoczesnych kotłach z podajnikiem. Charakteryzują się one wysoką sprawnością i niską emisyjnością, zgodnie z wymaganiami europejskiej dyrektywy Ecodesign oraz polskiej ustawy antysmogowej. Nie mają więc nic wspólnego ze starymi „kopciuchami”, które przyczyniały się do powstawania smogu.
Jakość opału
Wraz ze wzrostem popularności ekogroszku jako źródła ciepła, lawinowo wzrosła liczba skupów i sklepów internetowych, w których można go kupić. Niestety, tylko część z nich oferuje wartościowy opał. Warto zweryfikować uczciwość sprzedawcy przed zakupem, bo tylko dobrej jakości ekogroszek jest produktem przyjaznym środowisku.
Na co warto zwrócić uwagę kupując ekogroszek
Kaloryczność
Jedenz najistotniejszych pod względem ekologii parametrów. Im wyższa wartość opałowa, tym większa wydajność spalania. Oznacza to, że do uzyskania takiej samej ilości ciepła trzeba zużyć mniej ekogroszku niż innego opału. To duży plus dla środowiska, ale również spore oszczędności w domowym budżecie. Mniejsze zużycie opału pozwala też na rzadsze zaglądanie do kotłowni w celu uzupełnienia podajnika.
Wilgotność
Zawartość wody bezpośrednio wpływa na wartość opałową ekogroszku. Im wyższy jej poziom, tym więcej energii zostaje zmarnowane na jej podgrzanie i odparowanie. Proces grzewczy staje się mniej efektywny, zwiększa się zużycie surowca i koszty. By uniknąć zbyt wilgotnego opału lepiej wybierać ekogroszek w workach. Stanowią one bardzo dobre zabezpieczenie przed wilgocią, w czasie transportu czy przechowywania.
Ekogroszek w workach łatwiej zachowuje także inne parametry jak wspomniana wyżej kaloryczność. Mimo, że jest nieco droższy warto w niego zainwestować, bo w ogólnym rozrachunku wyjdziemy na plus.
Sprawdź dlaczego jeszcze warto kupować ekogroszek w workach: https://grzejemnieto.pl/wegiel-workowany-dlaczego-jest-lepszy-niz-ten-sprzedawany-luzem/
Zawartość siarki
Wybierając opał warto również warto zwrócić uwagę na zawartość siarki. Nie powinna przekraczać 0,6%, choć można spotkać ekogroszek z 2% zawartością siarki. Niestety im wyższe jej stężenie tym więcej szkodliwych substancji jest emitowanych podczas spalania.
Zawartość popiołu
Im go mniej tym lepiej. Popiół nie tylko trzeba regularnie usuwać, ale również zutylizować. Paląc dobrej jakości opałem można popiół wykorzystać jako naturalny nawóz w ogrodzie bądź materiał do wyrównania nawierzchni drogi dojazdowej do posesji. W okresie zimowym może on również posłużyć do posypania chodników, by ograniczyć śliskość powierzchni.
Ekogroszek podlega wymaganiom jakościowym
Zostały one określone na mocy rozporządzenia ministra energii w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych. W przypadku ekogroszku dopuszczalne parametry są jeszcze bardziej rygorystyczne niż te dotyczące węgla. To powstrzyma – przynajmniej w teorii – sprzedaż opału bardzo słabej jakości, który szkodzi środowisku.
Tak – ekogroszek jest eko
Podsumowując: dobrej jakości ekogroszek długo się pali, dostarcza dużo ciepła, a podczas spalania emituje nieporównywalnie mniej zanieczyszczeń niż tradycyjny węgiel. W połączeniu z nowoczesnym kotłem klasy 5 spala się bez uszczerbku dla środowiska naturalnego i czystości powietrza.