Co zrobić, gdy w ogródku zamieszka niechciany gość?

kretowisko

Choć wygląda niegroźnie, swoją działalnością jest w stanie oszpecić nawet najpiękniejszy ogród i trawnik. Kret, bo o nim mowa, to prawdziwa zmora ogrodników. Jak się z nim uporać? Co zrobić, gdy na posesji zamieszka niechciany lokator? Czy zwalczanie kretów domowymi sposobami jest skuteczne?

Domowe sposoby zwalczania kretów

Nie potrzeba wytrawnego oka, by wykryć obecność kreta w ogrodzie. Szkodnik sam daje o sobie znać, tworząc kopczyki ziemi, które nieestetycznie odznaczają się na tle zielonego trawnika. Wbrew pozorom ssak nie żywi się korzeniami roślin. Tworzy jednak tunele, które je uszkadzają, przez co jego obecność negatywnie odbija się także na szacie roślinnej. Nic więc dziwnego, że zwalczanie kretów to temat, którym interesują się właściciele ogrodów i działkowcy.

Wśród najskuteczniejszych domowych sposobów na pozbycie się szkodników wymienić można:

  • kretołapki,
  • odstraszacze dźwiękowe wykonane z aluminiowych puszek lub metalowych prętów wbitych obok kretowiska,
  • odstraszacze zapachowe (aksamitka, czarny bez, bazylia, komosa, czosnek, ludzkie włosy, sierść psów i kotów, spleśniała skórka cytryny, resztki ryb, zwłaszcza ze śledzia),
  • rozsypanie granulatów odstraszających kretów.

Jak pozbyć się kreta z ogrodu? Pomoc specjalistów

Zwalczanie kretów domowymi sposobami nie zawsze odnosi oczekiwane rezultaty. Czasem trzeba wytoczyć cięższy oręż i zgłosić się po pomoc do specjalistów. Jedną ze stosowanych przez fachowców metod jest fumigacja. Jest to zabieg cechujący się wysoką skutecznością. Zazwyczaj przeprowadza się go w ciągu 1-2 dni. Czas trwania fumigacji może się jednak wydłużyć. Wszystko bowiem zależy od warunków. Im wyższa temperatura i wilgotność powietrza, tym szybciej działa zastosowany środek.

Pomoc specjalistów okaże się nieoceniona, jeśli nie masz czasu na eksperymenty z domowymi sposobami zwalczania kretów i chcesz szybko zobaczyć efekty podjętych działań. Pamiętaj jednak, że ssak jest w Polsce chroniony. Można go zwalczać jedynie na prywatnych działkach.

Zapraszamy po więcej informacji: Zwalczanie kretów Warszawa.