Co warto wiedzieć o sklejce?

sklejka

Sklejka to cieszące się coraz większą popularnością tworzywo drewnopodobne, które wykazuje szerokie zastosowanie między innymi w branży budowlanej i meblarskiej. Coraz częściej jest ona również wykorzystywana jako element dekoracyjny domowego wnętrza.

Sklejka jest to materiał wykorzystywany od dziesięcioleci, przy czym Polska jest jednym z jego największych dostawców na rynek europejski. Obecnie ten materiał przeżywa prawdziwy renesans i coraz częściej jest wykorzystywany do budowy domu lub też jego wykończenia. Sklejka jest to inaczej materiał drewnopodobny w postaci wielkoformatowych płyt, na których skład wchodzą arkusze drewna zwane fornirami. Do produkcji sklejki najczęściej stosowane jest drewno z drzew liściastych, choć coraz częściej można się spotkać, że sklejką wytworzoną za pomocą drewna sosnowego lub świerkowego. Do niewątpliwych zalet sklejki należy jej odporność na czynniki zewnętrzne, lekka gramatura, a także łatwość formowania.

Zastosowanie sklejki

Płyta sklejka stosowana jest przede wszystkim w szeroko pojętym meblarstwie. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się meble ze sklejki w stylu skandynawskim. Tworzywo to sprawdza się również w budownictwie w tym do budowy ścian działowych, sufitów podwieszanych. Sprawdza się również jako poszycie dachowe, czy okładzina elewacyjna. Jako materiał służący do wykończenia wnętrz sklejka sprawdzi się także położona na ścianie zamiast tradycyjnej boazerii. Wodoodporna sklejka doskonale wygląda także w łazience wykorzystana jako zabudowa łazienkowa. Decydując się z kolei na antypoślizgową sklejkę podłogową, zapewnimy sobie bezpieczeństwo podczas użytkowania schodów czy podłóg. Ze sklejki produkowane są także, tablice informacyjne oraz dziecięce zabawki w tym puzzle.

Rodzaje sklejki

Sklejkę dzielimy na podstawie jej właściwości w tym:

  • Rodzaj drewna, czyli sklejki liściaste, iglaste i egzotyczne
  • Rodzaj spoiny, czyli sucho-trwałą dedykowaną do użytku wewnętrznego,
  • półwodoodporną
  • do wnętrz o podwyższonej wilgotności, a także wodoodporną
  • Sposób obróbki, czyli sklejkę szlifowaną oraz nieszlifowaną.
  • Wykorzystanie, czyli sklejkę szalunkową, podłogową, elewacyjną itd.

Sklejka drewniana, a rodzaj drewna

Decydując się na zakup sklejki, powinniśmy zwrócić uwagę na to, z jakiego drewna została ona wykonana. Obecnie do produkcji sklejki używa się przede wszystkim drzew liściastych, a do najbardziej popularnych sklejek należy bukowa oraz jesionowa. Warto wiedzieć, że sklejka z drzew liściastych posiada lepsze parametry techniczne, w tym dotyczące jej wytrzymałości w porównaniu do sklejki z drzew iglastych.

Sklejka dekoracyjna, a wnętrza

Obecnie sklejka jest bardzo chętnie wykorzystywana jako element dekoracyjny wnętrz. Najlepiej w tym celu sprawdzi się sklejka dekoracyjna w zależności od naszych potrzeb pokryta kolorowym laminatem, jak i w odcieniu naturalnego drewna. Majsterkowiczom z kolei przypadnie do gustu sklejka modelarska, którą można formować w różnorodne kształty. W sytuacji, kiedy nie wiemy jaką sklejkę wybrać, aby była w pełni dostosowana do naszych potrzeb, to sklejka łódź będzie optymalnym wyborem.