Stoły industrialne cieszą się wciąż rosnącą popularnością. Nie dziwi zatem pytanie: „Jak zrobić stół industrialny?”. Pomysł na stworzenie własnego produktu to nie tylko sposób na tańsze pozyskanie designerskiego mebla, ale również ciekawe doświadczenie i forma spędzenia wolnego czasu. Artykuł jest poradnikiem, który pokazuje najprostsze, domowe metody na zrobienie stołu. Zobaczysz w nim ciekawostki, techniki łączenia elementów stosowane w meblarstwie. Pokażę Ci sposoby, które nie będą wymagały od Ciebie posiadania drogich narzędzi, jak również takie, do których będziesz potrzebować trochę specjalistycznych umiejętności i sprzętu.
Stół industrialny diy
Zacznijmy od podstaw, czyli przygotowania miejsca pracy. Do zrobienia stołu industrialnego będzie Ci potrzebny warsztat lub jakiś niewielki garaż. Nie wspominam na razie o sprzęcie i narzędziach ze względu na to, że omówię dwie ścieżki, którymi możesz podążać. Tam przedstawię szczegóły dotyczące narzędzi.
Najważniejszy na tę chwilę jest projekt stołu. Tak naprawdę od niego się wszystko zaczyna. Skoro interesujesz się stołami industrialnymi, pewnie wiesz, że składają się z dwóch części – blatu i podstawy. I na tych elementach skupimy swoją uwagę.
Stół, który zrobimy będzie miał wymiary blatu 160×80 cm i wysokość 75 cm.
Podstawa do stołu industrialnego
Podstawę do stołu industrialnego wykonuje się z metalu. Najczęściej są to stalowe profile zamknięte. I tutaj pojawiają się wspomniane przeze mnie dwie drogi, którymi możesz pójść. Pierwsza – produkcja podstawy samemu lub druga – zamówienie gotowej.
Druga droga nie wymaga od Ciebie żadnych narzędzi, ani umiejętności. Zamów podstawę, która odpowiada Twoim wymaganiom. Możesz to zrobić przez Internet lub lokalnie w firmie świadczącej usługi spawania.
Zajmijmy się zatem przygotowaniem podstawy samemu. Będziesz potrzebować profil zamknięty o przekroju 60x40x2 mm. Z pomocą szlifierki kątowej lub piły potnij go na elementy o wymiarach 710 mm – 4 sztuki i 800 mm – 4 sztuki. Pamiętaj o zacięciu na 45 stopni. Krótsze elementy to nogi, a dłuższe to poprzeczki pod blatem i przy podłodze.
Teraz musisz pospawać detale w dwie ramy o wymiarach 710×800 mm. W górnej poprzeczce o długości 800 mm trzeba wywiercić otwory do przykręcenia blatu. Ja proponuję Ci od zewnętrznej strony zrobić otwór o średnicy 6 mm, a od wewnątrz 13 mm. Dzięki temu wkręty do drewna będą schowane w środku stalowego profilu.
Szlifuj dokładnie spawane krawędzie, tak żeby powstała ładna płaszczyzna gotowa do malowania. Podstawę możesz pomalować samemu lub oddać do lakierni proszkowej. Proponowany kolor – czarny.
Blat do stołu industrialnego
Możemy teraz zająć się blatem. Najprostszym i najtańszym sposobem będzie zakup blatu z płyty meblowej. Nie polecam jednak tego rozwiązania. Stoły industrialne zdecydowanie lepiej wyglądają w połączeniu z drewnem.
Blat drewniany do stołu industrialnego
Blat drewniany do stołu industrialnego możesz zamówić w lokalnej stolarni. Wymiar jakiego potrzebujesz to 160×80 cm i grubość 4 cm. Drewno to już Twoja indywidualna sprawa. Ja polecam Ci gatunki twarde, takie jak dąb, jesion lub buk.
Druga metoda to zrobienie blatu samemu. Jeżeli masz sprzęt stolarski to zapewne nie muszę Ci tłumaczyć co robić. Ja chciałbym pokazać Ci sposób prostszy, nie wymagający dużej wiedzy i umiejętności.
Do przygotowania blatu możesz wykorzystać drewniane kantówki dostępne w marketach budowlanych. Duże sieci jak np. Castorama oferują usługę cięcia na wymiar co zdecydowanie ułatwi Ci sprawę. Wybierz materiał o grubości około 4-5 cm, najlepiej strugany.
Jeżeli masz już swoje drewno, pozostaje przeszlifować jego powierzchnię za pomocą szlifierki mimośrodowej, papieru P120 i polakierować. Blat będzie składał się z pojedynczych fragmentów drewna przykręconych jeden przy drugim. Unikamy w ten sposób konieczności klejenia drewna.
Po lakierowaniu zostaw drewno do wyschnięcia. Możesz również skorzystać z innych środków konserwacji. Lakier jest tylko pomysłem, który możesz wykorzystać lub nie.
Stół industrialny
Na koniec pozostał Ci montaż. Do tego celu potrzebujesz wkręty do drewna o długości 30-35 mm i wkrętarkę. Ułóż drewno w kształt blatu, spodem do góry. Na wierzch połóż w odpowiednie miejsce dwie ramy podstawy. Przykręć drewno do konstrukcji przez przygotowane wcześniej otwory.
Rozstaw otworów w metalu musisz przygotować zgodnie z tym, jaką szerokość mają Twoje deski. Pamiętaj, że każda z nich musi być przykręcona co najmniej jednym wkrętem na każdym końcu.
Po zmontowaniu Twój stół jest gotowy do użycia. Wnieś go do domu i ustaw w przygotowanym miejscu. Satysfakcja ze zrobienia go samemu będzie niesamowita. Powodzenia.
Artykuł powstał przy współpracy z producentem stołów Drewno i Forma.